Van Kitap Fuarı’nda Uhim Paneli
Van Kitap Fuarı’nda Uhim Paneli

 

UHİM’in düzenledigi “Avrupa’da Ayrımcılık, İslamofobia, Irkçılık, Yabancı Düsmanlıgı” konulu panel Van Kitap Fuarı’na yapıldı.
25.05.2013 Cumartesi günü düzenlenen ve oturum başkanlıgını UHİM yönetim kurulu üyesi Yusuf Şahin’in yaptıgı panele, konuşmacı olarak Prof. Dr.  Süleyman Kızıltoprak, Dr. Lütfi Özsahin ve UHİM Hukuk Direktörü Av. Mustafa Demiral katıldı. 
Oturum başkanı Yusuf Şahin panelin başlangıcında Avrupa’da ayrımcılık konusunda genel değerlendirmelerde bulundu. Batı düşüncesinin kendi medeniyetinden olmayan tüm unsurlara karşı “öteki” fikriyle hareket ettigini, küresel havzasına alamadıgı toplumları yok etme emelinde oldugunu, bugün dünyamızda yaşanan olayların bunu doğruladıgını anlattı.
Konusmacılardan ilk olarak Dr. Lütfi Özsahin söz aldı. Lütfi Özsahin, Batıdaki ırkçılıgın kökenlerinin Tevrat’ta, tahrif edilmiş Hristiyanlıkta ve antik Yunan’da aramak gerektigini, Çağdaş Batı düşünürlerinden bir çoğunun da bu gelenekten beslendigini belirtti. İslam ve yabancı düşmanlıgı alanındaki uygulamaların Batı tarihinde çok ciddi dini ve fikri temelleri oldugunu anlattı. İslam dünyasında ve ülkemizde zaman zaman uygulama hatalarının olmasına rağmen bunun sistematik temellerinin olmadıgını, Batı’da ise sistematik hale gelmiş, dini ve fikri temelleri bulunan bir ayrımcılık bulundugunu dile getirdi.
Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Amerikan tarihinden örneklerle konuşmasına başladı. İnka medeniyetinin ve Kızılderililierin nasıl yok edildigini anlattı. Amerika’nın ve Avrupa’nın sömürgecilik  faaliyetlerinden hareketle kendisinden olmayan insanları özellikle Afrika halklarını nasıl köleleştirdigini anlattı.
Av. Mustafa Demiral ise konusmasında özellikle günümüz Avrupa’sında yaşanan ayrımcılık sorunlarına degindi. Almanya’daki Türklere ve diğer Müslüman unsurlara karşı yapılan cinayetlerde devlet mekanizmalarının meselenin üstünü örtmeye yönelik hamleler yaptıgını belirten Mustafa Demiral, ayrımcılıga dair Batı ülkelerinden canlı örnekler vererek konuşmasını bitirdi.
Konuşmaların ardından dinleyici katkıları ve soru-cevap bölümüyle panel sona erdi
 
Kayıt Tarihi : 31 - 5 - 2013
Bu sayfa 814 defa ziyaret edilmiştir.