Uhim Yönetim Kurulu 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ü Ziyaret Etti
Uhim Yönetim Kurulu 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ü Ziyaret Etti

UHİM yönetim kurulu, 11. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ü ziyaret etti. 12 Kasım 2015 Perşembe günü Abdullah Gül Vakfı’ndaki çalışma ofisinde gerçekleşen ziyarette, UHİM’in kuruluş amacı, yaptığı çalışmalar ve uluslararası hak ihlalleri konuları ele alındı.

Küresel sistemin yol açtığı hak ihlalleri konusunda toplumsal duyarlılık ve bilinç oluşturma islevinin önemli bir alan olduğu konusunda karşılıklı görüşmelerin yapıldıgı toplantıda, Sn. Abdullah Gül, siyaset ve devlet yönetimindeki birikimini, tecrübelerini UHİM yöneticileriyle paylaştı.

“Yasadığımız dünyayı sorgulayabilmek ve yarınlara sağlıklı adımlarla yürüyebilmek için çağı anlamak, uluslararası sistemin nasıl çalıştığını bilmek durumundayız” diyen Gül, siyasetin alan açıcı bir rolü olması gerektiğini, her seyin siyasetin kontrolünde olmasının yeni düşüncelerin yeşermesine fırsat vermeyeceğini ve sağlıksız sonuçlar doğurabilecegini belirtti.

Yaşadığımız coğrafyadaki problemlere yaklaşımımızda tüm toplum kesimlerini anlamanın ve ona göre politikalar üretmenin önemli olduğu vurgulandı. Sn. Abdullah Gül, özellikle Ortadoğu’da yaşanan sorunları ele alırken o ülkelerin tarihini, devlet yapılarını ve küresel sistemle ilişkilerini göz önünde bulundurmamız gerektiginin altı çizildi.

Sivil toplum kuruluşlarının milletlerin tarihinde önemli bir rolü oldugu, özellikle STK’ların kendi alanlarında bağımsız hareket edebilmeleri toplantıda ele alınan konular arasındaydı. STK’ların siyaset ve devlet kurumlarıyla ilişkilerinde kendi özgür iradeleriyle hareket edebilmelerinin hem sivil toplumun gelişmesine hem de siyaset ve devlet yapısının toplumla sağlıklı ilişkiler geliştirmesine faydalı olacagı üzerinde duruldu.

 

Kayıt Tarihi : 16 - 11 - 2015
Bu sayfa 1611 defa ziyaret edilmiştir.