Uhim Heyeti “Diyarbakır Anneleri”Ni Ziyaret Etti!
Uhim Heyeti “Diyarbakır Anneleri”Ni Ziyaret Etti!

 

Türkiye’de barış sürecine dair son dönemde olumlu gelişmeler göze çarparken, diğer tarafta yaşanan bazı gelişmeler de, sürecin özellikle dış müdahalelerle provoke edilmeye çalışıldıgını düşündürmektedir. Diyarbakır’da çocukları kaçırılan annelerin feryadıyla son günlerde Türkiye’nin gündemine gelen olaylar da bunu teyid eder niteliktedir. 
UHİM heyeti, soruna dair yerinde gözlem çalışmaları yapmak ve magdur ailelerle görüşmeler gerçekleştirmek üzere 8 Haziran 2014 Pazar günü Diyarbakır’a gitmiştir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde ailelerinden kopartılarak daga çıkarılan 13-23 yaş arası çocuk ve gençlerin aileleriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Güvenlik sebebiyle aileler belediye önünde eylemlerini sürdürememiş ve görüşmeler otelde gerçekleştirilmiştir. Diyarbakır’da çocukları kaybolan ailelerle yapılan görüşmelerde, anne-babaların son derece tedirgin ve üzgün oldukları gözlemlenmistir. Aileler çocuklarının kendi rızaları dısında kaçırıldıklarını, basta bölge insanının temsilcisi oldugu iddiasındaki siyasi yapılanma olmak üzere sorunun çözümü için farklı yapılarla görüşmelerde bulunduklarını ve taleplerini ilettiklerini ancak karşı tarafın ilgisizliginin yanı sıra tepki ve tehdit tarzı yaklaşımların sergilendigini belirtmislerdir. Ayrıca, özellikle insan hakları kuruluslarının ve kamuoyunun konu karsısındaki ilgisizliklerini anlamakta güçlük çektiklerini belirtmislerdir. Türkiye’nin dört bir yanında ortaöğretim kurumlarında ve üniversitelerde okuyan, ögrenci yurtlarında kalan bölge gençlerinin ağır bir tehdit altında oldugu, çözüm sürecinin başlamasıyla silahların sustugu bir ortamda Türkiye genelinde kaçırılanların sayısının sanılanın çok üzerinde oldugu ve örnegin son bir yıl içerisinde sadece Van’da daga çıkarılan ilkögretim ve lise talebelerinin sayısının 1.500 civarında oldugu bilinmektedir. Görüşlerine başvurulan aileler devletin güvenlik önlemlerinin de bu noktada yeterli olmadıgını dile getirmişlerdir. Bölgedeki fiili durumdan istifade etmek isteyen tüm oluşumların her türlü tehdit ve baskısına rağmen annelerin ortaya koydugu bu cesur tavır takdire sayandır.
UHİM’in konu ile ilgili çalışmaları devam edecek, çatışmacı yaklaşımın bir kenara bırakılarak barış sürecinin devam etmesi, küresel güçlerin istedikleri tablonun olusmaması için girişimlerimiz sürecektir.
 
 
Kayıt Tarihi : 9 - 6 - 2014
Bu sayfa 777 defa ziyaret edilmiştir.