Uhim Heyeti Avusturya Temaslarını Tamamladı!
Uhim Heyeti Avusturya Temaslarını Tamamladı!

 
UHİM, “Avrupa’da Yükselen Ayrımcılık: Nefret, İslamofobi ve Irkçılık” başlıklı raporun hazırlıklarını 25-29 Haziran 2014 tarihleri arasında Avusturya’da gerçekleştirdigi görüşmelerle sürdürdü.
Heyetimiz Avusturya'da ilk görüşmesini ırkçılık konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından ZARA (Zivilcourage und Anti-Rassismus-Arbeit) ile 26 Haziran Perşembe günü gerçekleştirdi. Görüşmede kurum yetkililerinden Claudia Schafer ve Tamara Frevdemann yer aldı. Temaslarına devam eden heyetimiz daha sonra IRPA (Muslim Teachers Training Collage)’da İslamofobi üzerine akademik çalışmalar yapan Dr. Fared Hafez ve Uygulamalı Dersler Bölüm Başka
 
-Müslüman Veliler Birligi Başkanı Gülmihri Aytaç ile görüştü. Daha sonra WONDER (Uluslararası Üniversite Ögrencilerini ve Aktivitelerini Destekleme Dernegi)’e bir ziyaret gerçekleştiren heyetimiz Genel Başkan Ali Çiçek ile biraya geldi. Aynı gün STK temsilcisi, eğitimci, aktivist ve siyasi temsilcilerden oluşan bir katılımcı grubu ile bir workshop gerçekleştirildi. Toplantıda araştırmacı-yazar Sinan Ertugrul, eğitimci-yazar Melek Pasalı, pedagog Rukiye Sancar, IGMG Avusturya Başkan Yardımcısı Yakup Geçgel, Viyana İşçi ve Memur Odaları Temsilcisi Ercüment Aytaç, Müslüman Veliler Birligi Başkanı Gülmihri Aytaç, Sosyal Demokratlar Partisi milletvekili adayı Resul Ekrem ve bu alandaki çalışmalarıyla tanınan Moussa Diaw yer aldı.
Heyetimiz, 27 Haziran Cuma günü gerçekleştirdigi görüşmelerde önce Avusturya İslam Cemaati/Islamische Glaubensgemeinschaft in Österreich (IGGiÖ)’e gerçekleştirilen ziyarette IGGİÖ Baskanı Dr. Fuat Sanaç ve kurum yetkilileriyle fikir alısverisinde bulunuldu. Ardından Rahma Avusturya İnsani Yardım Dernegi ile kurumun genel merkezinde bir araya gelen heyetimiz, dernek yöneticileri Tarık Tek ve Hani İbrahim ile görüştü. Akşam saatlerinde Friedrich-Alexander-Universität Erlangen’de Uluslararası Hukuk ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Prof. Dr. Ali Türkmenoglu ile görüştü. 
Heyetimiz, son olarak 28 Haziran Cumartesi günü Avrupalı Türk Demokratlar Birligi (UETD) Avusturya Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Elibol ile görüştükten sonra 29 Haziran Pazar günü yurda döndü. UHİM heyetinin Avusturya temasları kapsamında gerçekleştirdigi görüsmelere ait ayrıntılara dair yakın zamanda bir basın açıklaması hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılacaktır.
 
 
Kayıt Tarihi : 1 - 7 - 2014
Bu sayfa 837 defa ziyaret edilmiştir.