Uhim Akademi Eskişehir’De!..
Uhim Akademi Eskişehir’De!..

 

Anadolu Üniversitesi ögrencilerinin katılımıyla gerçekleşen ve iki gün süren programda, Ayhan Küçük, Mustafa Demiral, Yusuf Sahin ve Müdürinnas Özkaya birer konferans verdiler.
Dünyada isenen haksızlıkların, işgallerin, savaşların önlenebilmesi için toplumda hak arama bilincinin gelişmesi gerektigi üzerinde duran UHİM Başkanı Ayhan Küçük, asıl sorgulanması gereken alanın küresel yapılar oldugunu belirtti. Yeryüzünde işlenen haksızlıkların asıl müsebbiplerinin küresel güçler oldugunu belirten Ayhan Küçük, artık hesap verme anlayısından hesap sorma sürecine geçilmesi gerektiğini vurguladı.
UHİM yöneticilerinden Mustafa Demiral de konuşmasında, adil ve yasanabilir bir dünya için  “hak arama bilinci”nin tüm toplumda yerleşmesi gerektiğini belirtti.
Günümüzde asıl sorunun kültür sanat alanında yaşanan hak ihlalleri oldugunu vurgulayan Yusuf Şahin, bu alanların aynı zamanda kültür emperyalizmine yol açtığını belirtti. Tüm dünyada seküler bir dil oluştuguna dikkat çeken Yusuf Şahin, kavramların içinin bosaltıldıgını, bireyci, benmerkezci, çıkarcı yeni bir insan tipi türetildigini vurguladı. Savas ve isgallerden örnekle, binlerce yıllık kültür ve medeniyet eserlerinin yok edildigini, tarihinden ve geleneginden kopartılmış nesiller ortaya çıktıgını belirtti.
Uluslararası kurulusların bir hak arama mekanizması oldugundan oldukça uzak olduguna dikkat çeken Müdürinas Özkaya ise, asıl meselenin bu alanların sorgulanması ve örgütlü yapılar kurulması gerektigini belirtti.
Karsılıkllı soru cevaplarla bir sohbet havası içinde geçen “Hak İhlalleriyle Mücadele Bilinci Programı” seminerleri haksızlıklara, işgallere, katliamlara karşı, toplumsal duyarlılıgı arttırmada önemli bir işlev üstlenmeye devam ediyor.
 
 
Kayıt Tarihi : 19 - 4 - 2015
Bu sayfa 1014 defa ziyaret edilmiştir.