Tutuklu Çocuklar İçin
Tutuklu Çocuklar İçin

Örgüt üyeligi" suçlamasıyla tutuklanan TMK uyarınca yargılanan çocuklar için düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan Kardes Türküler Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Arapça ve İspanyolca sarkılar söyledi. Avukat Kerestecioglu, "TMK'yi degistirmek yetmez, 18 yasın altındaki herkesin çocuk oldugunu hatırlatmak gerek" dedi. Adana'da iki çocuga daha "örgüt propagandası yapmak" ve "örgüt adına suç islemek" suçlamalarıyla sekiz yıl ikiser ay hapis cezası verildi.

Bawer ÇAKIR - BİA Haber Merkezi Çocuklar İçin Adalet Çagrıcıları'nın 4 Haziran Persembe günü Beyoglu Alcazar sinemasında düzenledigi etkinlige katılan Kardes Türküler, tutuklu çocuklar için Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Arapça ve İspanyolca sarkılar söyledi: "Biz yıllardır halkların kardesligi için sarkı söyledik. Ama adını bile bilmedikleri Terörle Mücadele Kanunu (TMK) nedeniyle yargılanan, demir parmaklar ardına atılan, dövülen, istismar edilen çocuklar oldukça bu dilegimizin gerçek olmayacagını biliyoruz. Bu çocuklar için adalet talep ediyoruz.

" Avukat Filiz Kerestecioglu ve psikolog Banu Vardar'ın da katıldıgı etkinligin açılıs konusmasını yapan oyuncu Serdar Orçin "Yargılanan, hapsedilen çocukların çogunlugunun Kürt olması nedeniyle bazı çevrelerin bu vahim durumu 'Kürt' ya da 'Dogu' meselesine çekerek daraltmaya çalıstıklarını" söyledi. "Yargılanan protesto etmek, bir seye karsı çıkmak" Orçin'in ardından hukuki duruma iliskin bilgiler veren avukat Kerestecioglu, "TMK'nin degismesinin sorunun çözümü için yeterli olmayacagını, 'çocukların ne olursa olsun çocuk oldukları' konusunda bir farkındalık yaratmak için çok önemli oldugunu söyledi: "Su anda yargılanan aslında adaletsizlikleri protesto etmek, genç olmak, karsı çıkmak. Bu gençlik düsmanlıgının önüne geçmek, hak arama bilincini gelistirmek için daha etkili, genis kampanyalar yürütülmesi gerek." Okullarına dönemiyorlar...

 Psikolog Vardar konusmasına tutuklu çocukların yasadıkları egitim sorununa deginerek basladı. "Bu çocuklar serbest bırakıldıktan sonra okullarına dönemiyor.Okullar 'Basımıza bela almayalım. Zaten okulun kapanmasına az bir zaman kaldı' diyerek çocukları geri almayı reddediyor. Bu çocuklar adım adım bir yere dogru itiliyorlar.

Yalnızca onlarda degil, küçük kardeslerinde, kuzenlerinde de damla damla büyüyen öfkeyi görebiliyorsunuz." Tutuklu çocukların mahkemelerde gördükleri muameleyi de elestiren Vardar, geçtigimiz günlerde TBMM'de 20 milletvekiliyle yaptıkları görüsme hakkında bilgi verdi: "Hepsi 'Evet bu çok önemli bir sorun, halletmeliyiz' dediler. Ama her geçen gün bu çocukların sayısı katlanarak büyüyor, acılar artıyor. Durumun aciliyetinin farkında degiller. Sözlerini tutmalarını istiyoruz, bunun için baskı yapacagız." Sefaradlardan Asık Mahsuni'ye...

Diyarbakır Barosu'nun tutuklu çocukların gördükleri muameleyi gösteren fotograflardan olusan sinevizyon gösteriminin ardından Kardes Türküler grubu sahneye çıktı. Evladını kaybeden bir annenin feryadını anlatan "Hem okudum hem de yazdım" türküsüyle dinletisine baslayan grup ardından Ortadogu'da hayatta kalmaya çalısan çocuklara ithafen Arapça sarkı "Yuyu" ve İspanyol Yahudilerine ait "Los Bilbilos"u seslendirdi. Ermenice sarkı "Bingöl"ü dogdukları yerlerden zorunlu olarak göçen çocuklara adayan Kardes Türküler daha sonra konserlerine gelen çocukların en sevdikleri sarkı oldugunu söyledikleri Kürtçe "Mirkut" ile programlarını sürdürdü. Kardes Türküler'in son türküsü Asık Mahsuni Serif'in hapisanede yazdıgı "Dargın Mahkum"du. Grup türküyü hapishanelerde yasamak zorunda bırakılan tüm çocuklar için söyledi. Adana'da İki Çocuga Sekizer Yıl İkiser Ay Hapis Cezası Verildi Bu arada, Adana Agır Ceza Mahkemesi, iki çocuga daha "örgüt propagandası yapmak" ve "örgüt adına suç islemek" suçlamalarıyla sekiz yıl ikiser ay hapis cezası verdi. İnsan Hakları Dernegi (İHD) Adana Sube Baskanı Ethem Açıkalın "Kararın adaletin hakikatlerle ölçülmediginin en net göstergesi oldugunu" söyledi.

Çocuklar ceza indirimleriyle birlikte dört yıl cezaevinde kalacaklar. İHD: Son 11 ayda 69 çocuk ceza aldı Birgün gazetesinin haberine göre Barbaros mahallesi Emin Aga caddesinde geçtigimiz 8 Mart'ta düzenlenen gösterilerde M.Ö. (15) ve İ.S. (16) Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan attıkları ve polise tas fırlattıkları iddialarıyla gözaltına alındılar. 9 Mart'ta tutuklanarak cezaevine konan iki çocugun önceki gün (2 Haziran) Adana 6. Agır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Tutukluluk hallerinin devam etmesine karar veren mahkeme M.Ö. ve İ.S.'ye sekiz yıl ikiser ay ceza verdi. İHD'den yapılan açıklamada bu kararın ardından Adana'da son bir ayda ceza alan çocukların sayısının 69'a yükseldi. Adana Sube Baskanı Açıkalın, bu rakamlar Adana'nın Kürt çocuklar için cehenneme döndügünün göstergesidir diyerek mahkemenin verdigi kararı elestirdi.

Altı çocuk İstanbul'da yargılanacak Aynı suçlama iddialarıyla yargılanan altı çocugun durusması yarın (5 Haziran) İstanbul Özel Yetkili 11. Agır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Çocuklar İçin Adalet Çagrıcıları'ndan avukat Gülizar Tuncer G.B. (16), Y.A. (17), Y.T. (16), R.Y. (17), R.A. (17) ve O.B.'nin (16) Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) örgüt üyeligi suçunu düzenleyen 314., mala zarar vermeyle ilgili 151. ve 152., molotof atmayla ilgili 170., 174. ve 3713 Sayılı Yasa'nın 5. maddesiyle yargılandıkları bilgisini verdi. Bu suçlamaların yanı sıra geçen celsede savcının yeni mütalaa vererek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüsleri Yasası'na muhalefet ve örgüt propagandası suçlarından cezalandırılmalarını istedigini aktardı. Hepsi lise ögrencisi olan altı çocuktan geçen celsede yalnızca O.B. tahliye oldu.

Altı çocuktan ikisi tutuklu olarak yargılanıyor.
Kaynak : bianet.org
Kayıt Tarihi : 4 - 6 - 2009
Bu sayfa 949 defa ziyaret edilmiştir.