Tophane Örneği´nde Sanat Algısı Ve Kentsel Dönüşüm
Tophane Örneği´nde Sanat Algısı Ve Kentsel Dönüşüm
GİRİS


Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, farklı inanç ve kültürleri içinde barındıran şehirler; kültürel, sanatsal, toplumsal özellikleriyle varlıklarını anlamlı kılarken, küreselleşmenin etkilerinin giderek daha fazla hissedildiği günümüzde, bu özelliklerini korumakta daha çok zorlanır oldular.

Bugün İstanbul için de benzer bir sürecin varlığını tespit etmek zor değil. Kentsel dönüşüm projeleriyle pek çok tarihi mekân ve semtler yeniden yapılandırılırken, yapılanma sırasında bazı semtlerin dokusu değiştirilip/dönüştürülüyor.

Bir zamanlar “varoş” nitelemesiyle yok sayılan ve göç yoluyla şehre intikal etmiş vatandaşlarımızın yerleşimine terk edilen birçok semt,  son yıllarda giderek artan bir ilgiyle adeta yeniden keşfediliyor. Sözkonusu ilginin doğal bir gereği olarak yeniden yapılandırılma sürecine giren semtler, yerleşik halkın sosyo-kültürel yapısı görmezden gelinerek, yeni yerleşimcilerin istediği biçime sokuluyor.

Küreselleşmenin etkisiyle biçimlenen sanat algısı kendi toplumsal değerlerini ötekileştirerek, yeni bir alanda varlığına anlam bulmaya çalışıyor. Ne hazindir ki, bugün ülkemizde sanat ve sanatçıyı temsilen ortaya konan faaliyetler çoğu kez geleneksel değer ve kültürleri yok sayar bir biçimde icra edilmektedir.

İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Tophane de bu sürece, “tarihi ve kültürel” değerleri dikkate alınmadan dâhil edildi.

Kamuoyunda taraflı ve subjektif bir yaklaşımla gündeme gelen “Tophane Olayı”, kapsamlı bir analize ve sağlıklı bir değerlendirmeye ihtiyaç duyuyor.

Bu raporla, sürecin doğru okunmasına katkı sağlamayı umuyoruz.

 

 

                                                                     

Raporun devamını PDF formatında indirebilirsiniz.
 
Kayıt Tarihi : 5 - 10 - 2010
Bu sayfa 2537 defa ziyaret edilmiştir.