Timsahın Gözyaşları
Timsahın Gözyaşları
'Timsahın Gözyaşları' başlıklı basın açıklamasını UHİM adına, dernek merkezimizde UHİM Yöneticilerinden Atıf Gönenç yaptı. 
 
Tarih 11 Temmuz 1995… Yer Srebrenitsa… 20. yüzyılın en büyük soykırım hareketlerinden birinin tam kalbindeyiz…
Sovyetler’den sonra Yugoslavya’nın da dağılma sürecine girdiği 90’ların başında bağımsızlığını ilan eden devletlerden biri de Bosna-Hersek’ti. Bu karara karşı silaha sarılan Sırplar, 100 binden fazla insanın ölümüne, 2 milyondan fazla insanın da vatanını terk etmesine sebep oldular.
Bütün dünyanın gözü önünde işlenen bu soykırıma uzun müddet sessiz kalan uluslararası kurumlar ve küresel güçler, sonunda şefkat kollarını açtılar Bosna’ya(!)…
İşte, bölgeyi silahsızlandırmak adına(!) Boşnak güçlerin elindeki az sayıda silahı da alarak, bir milleti topyekün savunmasız bırakan BM’nin, ‘Güvenli Bölge’ ilan ettiği 6 bölgeden biriydi Srebrenitsa… Yıllarca soykırıma sessiz kalan uluslararası kurumlar BM ve NATO, bu kez bir adım daha atarak, daha önce güvenli bölge ilan ettikleri ve koruma altına aldıkları Srebrenitsa’da yaşayan binlerce sivil, masum ve silahsız insanı, katledileceklerini bile bile Sırp güçlerine teslim etti. Bölgenin kontrolünü elinde bulunduran Hollanda güçleri, Fransız generalden gelen emirle, kendisine sığınmaktan başka çaresi kalmayan 25 bin insanı, gözünü kan bürümüş Sırp askerlerinin insafına terk etti.
Bugün, ‘kendi halkına karşı katliam gerçekleştirebilir’ şüphesi ile Libya’ya müdahale eden ve ülkenin her bölgesini dört bir koldan bombardımana tutan barış ve demokrasi havarisi bu kuvvetler(!), savunmasız ve masum bu insanları soykırıma tabi tutacağı şüphe götürmeyecek kadar açık olan Sırp güçlerine, hem de güvenliklerini taahhüt ettikleri halde teslim etmekte bir beis görmediler.
Ratko Mladic komutasındaki Sırp güçlerinin, kadın-erkek, genç-yaşlı ayırt etmeden yaklaşık 10 bin insanı birkaç saat içinde katlettiği Srebrenitsa; dünyada barışın teminatı, savunmasız insanların koruyucusu olduğu iddiasındaki bu kurumların tutarsızlığını ortaya koyan acı örneklerden sadece biri…
Ratko Mladic geçtiğimiz günlerde yakalandı ve yargılanmaya başlandı. Aradan geçen 16 sene içerisinde kimler tarafından, nasıl korunduğu ve saklandığı, bugün hangi plan dâhilinde gözden çıkarıldığı ise ayrı bir soru işareti.
Timsahın kurbanını yerken (düşmanını yok ederken) gözyaşı döktüğünü hepimiz biliriz değil mi!
 

BASIN BİLDİRİSİ / 9 Temmuz 2011
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi/İstanbul

Kayıt Tarihi : 9 - 7 - 2011
Bu sayfa 570 defa ziyaret edilmiştir.