Terör Ne, Terörist Kim?
Terör Ne, Terörist Kim?
"Terör Ne, Terörist Kim!" başlıklı basın açıklamamızı UHİM Genel Sekreteri Ercan Öztürk yaptı

Gün geçmiyor ki ülkeler ve devlet başkanları terörizmin kötülüklerini dile getirip bundan dert yanmasın. Hepsinin ortak amacının ‘savaşsız, mutlu ve huzurlu bir dünya’ olduğu inancındaki milyonlar bu açıklamalara bel bağlarken, ortaya komediye dönüşen uygulamalar çıkıyor. Mesela bir büyük ülke, dünya barışı adına, elinde kimyasal silah bulundurduğu ve bu durum dünya barışını tehdit ettiği iddiasıyla bir ülkeyi işgal ediyor; milyonlarca insanı katlediyor ve sonunda ‘iğne deliklerinden’ bile çıkmayan kimyasal silahlardan ötürü pişkin bir edayla; “yokmuş” diyebiliyor. Sonra da tüm bu yapılanların insanlığı özgürleştirmek ve terörizmden korumak adına gerçekleştirildiğini söyleyerek, çocuklara şeker dağıtır gibi dünyaya kaos dağıtıyor. Ve böylelikle dünya üzerinde oluşturulan terörizm maskesi bir korku imparatorluğuna dönüştürülüyor.
Kurduğu hegemonik düzenin devamını sağlayabilmek adına küresel güçler; ekonomiden hukuğa, siyasetten medyaya, kültür-sanattan sağlığa kadar her alanda yeni düzenlemeler yaptılar. NATO, IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumlar; uygulamaları ve kararları ile bu hegemonyanın devamının sağlanmasına hizmet ettiler. Dünyanın en büyük medya organları işgal ve soykırımları dünya kamuoyuna ‘önleyici müdahale’, ‘misilleme’ ve ‘teröre karşı savaş’ gibi ifadelerle sundular. Başta sinema sektörü olmak üzere, dünyadaki kültür-sanat gündemini belirleyen pek çok organizasyon yine bu amaca hizmet ediyor.
Dünyada barışın ve demokrasisinin hamisi olduğu iddiasındaki küresel güçler, sahip oldukları askerî güç ile dünyada barış ve huzuru tehdit eden en büyük unsur olma özelliği taşıyorlar. Öte yandan, dünyanın dört bir tarafında gerginliği arttırmak ve çatışmaları körüklemek suretiyle devletleri silahlanmaya teşvik ederken halkları kışkırtmaya ve etnisiteyi körüklemeye de devam ediyorlar.
20. yüzyıl tarihi, bu uygulamaların sayısız örnekleriyle dolu. Sayıları milyonları bulan kayıpların yaşandığı, asker-sivil ayrımı yapılmaksızın bütün bir milletin topyekün katledildiği birçok soykırım olayının arkasından, bugün ‘dünyayı terörden ve teröristlerden koruduğu’ iddiasındaki küresel güçler çıkıyor. Bu ülkelerden biri olan Fransa, Cezayir’de uyguladığı soykırımda, tamamına yakını sivil olan yaklaşık 2 milyon insanı katletti. Yine Fransa ve Belçika’nın körüklediği etnik çatışmalar Ruanda’da 1 milyondan fazla kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. ABD, kendi topraklarından binlerce kilometre ötede, önce Kore’de, ardından Vietnam’da sürdürdüğü savaşlarda toplamda 10 milyona yakın kişinin ölümüne sebep oldu. Bu rakam bugün dünya üzerindeki pek çok ülkenin nüfusundan daha büyük bir rakama tekabül ediyor. İtalya 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde Libya’da 1 milyondan fazla insanı katletmişti. İşgal ettiği topraklarda kurduğu hukuk tanımaz devletle başta Filistin halkı olmak üzere, bölge coğrafyasını kana bulayan İsrail ise, Ortadoğu’da yaklaşık 100 yıldır terör estirmeye devam ediyor. Bütün bunlar, küresel güçlerin dünyayı kana bulayan uygulamalarının, bugün sürdürülen işgal hareketlerinin meşruiyet zemini olarak sunulan 11 Eylül Olayları’ndan önce de yapılageldiğini kanıtlıyor.
Vahşette ve barbarlıkta sınır tanımayan, insan hayatını hiçe sayan, kendi çıkarlarını her şeyin üzerinde gören, diline pelesenk ettiği barış ve özgürlük söyleminin aksine dünyada barış ve özgürlüğün karşısındaki en büyük tehdit konumunda olan ABD ve işbirlikçileri, El-Kaide Lideri Üsame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberini “Dünyayı bir teröristten daha temizledik” anlayışıyla sundular. Dünya kamuoyunda bu gelişmeyi memnuniyet verici bulan ve sevinç çığlıkları atanlar, küresel güçlerin dünyayı kana bulayan, milyonları katleden uygulamaları karşısında da acaba aynı tepkiyi verdiler mi!
Şimdi bütün bu uygulamalar dikkate alındığında şu sorunun cevap­lanması gerekiyor: TERÖR NE, TERÖRİST KİM?
 

BASIN BİLDİRİSİ / 5 Mayıs 2011
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi/İstanbul

Kayıt Tarihi : 5 - 5 - 2011
Bu sayfa 873 defa ziyaret edilmiştir.