Tanıklar Konuşuyor, Gerçekler Aydınlanıyor
Tanıklar Konuşuyor, Gerçekler Aydınlanıyor
Dosyayı indir : indir

Bizler Türkiye’nin aydınları, sanatçıları, isçileri, memurları, kadınları, erkekleri, insan hakları savunucuları, sendikacılar, siyasetçiler…Gözaltında kaybedilenler ve faili meçhul cinayetlerin yakınları; ezilen, sömürülen, baskı gören, köyleri bosaltılan,  dili, inancı, kültürü yasaklanan tüm toplum kesimleri olarak Türkiye’nin demokratiklesmesi için, tarihsel yüzlesme talebiyle, esit-özgür yurttaslar olmak ve güvenli bir ülkede yasamak için bir araya geliyoruz.

Biz, Türkiye’de son yıllarda yasadıgımız acıların, katliamların ve halka karsı islenen suçların ortaya çıkarılması,  özellikle de Fırat’ın dogusunda yasananların dünya ve Türkiye’nin gözleri önüne serilmesi  sorumluların ortaya çıkarılması ve yargılanması,

Her türden derin ve karanlık örgütlenmeler ile Gladyo-Kontrgerillanın dagıtılması, Maras, Sivas, Çorum, Gazi, 1 Mayıs… Katliamlarının  aydınlatıması,

Dili, kültürü  inkâr edilen, “sözde vatandas” olarak görülen; köyleri bosaltılıp kendi ülkesinde sürgün edilen Kürtlerin insanca ve esit yurttas olarak yasaması,

12 Eylül’de gözaltına alınarak binlercesi iskenceden geçirilen, idam edilen, cezaevlerinde öldürülen ve gözaltında kaybedilenlerin hesabını  sormak için biraraya geliyoruz.

Binlerce faili meçhul cinayetin, kayıpların, on yedi yasında idam edilen Erdal Eren’in, 12 yasındaki bedenine yüzlerce kursun sıkılan Ugur Kaymaz’ın gerçek katillerinin yargılanması ve Türkiye’nin yakın geçmisinde halka karsı suç isleyenlerle hesaplasmak ve demokratik bir Türkiye yaratmak için biraraya geliyoruz.

Irkçı Güney Afrika rejimi döneminin İnsan Hakları İhlallerini arastırmak için kurulan Hakikat Komisyonu’nun Genel Sekreteri Martin Coetze “hakikat acıdır, ama susmak öldürür” diyerek, agır ve sistematik insan hakları ihlallerinin görmezlikten gelmenin ne kadar acı verici oldugunu söylemektedir.

Susmanın  ölüm oldugunu gören biz  toplumsal muhalefet güçleri, gerçegi aramaya devam edecegiz.

Bizler, Türkiye’nin onuru ve gelecegini savunanlar olarak, tüm çetelerin, cinayet sebekelerinin, her türlü Gladyo-Kontrgerilla yapılanmalarının ortaya çıkarılması için yola çıktık. Sonuç alıncaya kadar da bu mücadeleyi kesintisiz sürdürecegimizi ilan ediyoruz.

Bizler, geçmisle yüzlesmenin Kürt Sorununun  demokratik ve barısçıl yollarla çözülmesine ve Türkiye’nin demokratiklesmesine çok önemli katkılar sunacagına inanıyoruz.

Bu amaçlarla gerçeklestirecegimiz tarihsel olayların tanık ve magdurlarının konusacagı  “GERÇEGİN BULUSMASI'NA”  bütün halkımızı davet ediyoruz.

GERÇEK VE ADALET İNİSİYATİFİ

Programın tamamını yukarıdaki linkten indirebilirsiniz.

Kaynak : İnsan Hakları Dernegi
Kayıt Tarihi : 19 - 6 - 2010
Bu sayfa 769 defa ziyaret edilmiştir.