Soykırımları Unutma!
Soykırımları Unutma!
Dünyada adaleti sağlamak ve huzuru tesis etmek iddiasındaki küresel güce sahip olan ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, İsrail ve Almanya gibi devletler; işgaller, ambargolar, askeri, siyasi ve ekonomik müdahaleler sebebiyle milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ya da ülkelerini terk etmelerine sebebiyet veriyorlar.
 
BU SOYKIRIMLARI UNUTMA, UNUTTURMA!
 
BEN BİR CEZAYİRLİYİM! Fransa Ülkemde Soykırım Yaptı!
830 yılında işgal ettiği Cezayir’i 132 yıl boyunca sömüren Fransa, 1954-1962 yılları arasında süren bağımsızlık mücadelesi boyunca 1.5, toplamda ise 5 milyon insanı katletti. Bağımsızlık kazanıldığında 2 milyon insan toplama kamplarında kalıyordu, yarım milyon insan komşu ülkelere sığınmıştı, ekonomi çökmüştü ve halkın %80’i okuma-yazma bilmiyordu.
 
BEN BİR BOSNALIYIM! Ülkemde BM Gözetiminde Soykırım Yapıldı!
Soğuk Savaş sonrasında küresel aktörlerin Balkanlar üzerindeki güç mücadelesi, Avrupa’nın ortasında ve dünyanın gözü önünde işlenen bir soykırıma sebep oldu. Bir tarafta Yugoslavya sonrası boşluğu kendi çıkarları doğrultusunda doldurmak isteyen ABD, bir tarafta tek dinli ve tek kültürlü bir Avrupa hedefiyle hareket eden AB, bir tarafta Balkanlar’daki hesapları doğrultusunda Sırpları destekleyen Rusya… Ve diğer tarafta üç yıllık işgal boyunca 250 bin masum sivilin soykırıma uğratıldığı bir ülke…
 
BEN BİR ÇEÇENİSTANLIYIM! Rusya Ülkemde Soykırım Yaptı!
Yüzyıllar boyunca Kafkasya üzerindeki sömürgeci politikalarına devam eden Rusya, 1994 ve 1999 yıllarında Çeçenistan’da gerçekleştirdiği iki işgalle yüzbinlerce insanı katletti, bir milyona yakın insanı da göçe zorladı.
 
BEN BİR IRAKLIYIM! ABD Ülkemde Soykırım Yaptı!
Körfez Savaşın sonrasında sürdürülen ambargolar sebebiyle 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği Irak’ta, 11 Eylül 2001 sonrasında gerçekleştirilen işgalle birlikte sadece birkaç yıl içinde yine 1 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi, 4 milyon insan hayatta kalabilmek için ülkesini terk etti, 5 milyon çocuk yetim kaldı.
 
BEN BİR VİETNAMLIYIM! ABD Ülkemde Soykırım Yaptı!
ABD, 1955-1973 yılları arasında sürdürdüğü işgal boyunca Vietnam’da 8 milyon tondan fazla bomba kullandı. Bu rakam II. Dünya Savaşı’nda tüm dünya ülkelerinin kullandığının 3 katı ve Hiroşima’ya atılan atom bombasının 640 katı büyüklüğündeydi. Savaşta 3 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi.
 
BEN BİR DOĞU TÜRKİSTANLIYIM! Çin Ülkemde Soykırım Yapıyor!
20. yüzyılın ortalarından bu yana devam eden Çin’in soykırım ve asimilasyon politikaları, Doğu Türkistan’da yüzbinlerce insanın yaşamını yitirmesine yol açtı. 
 
BEN BİR TİBETLİYİM! Çin Ülkemde Soykırım Yaptı!
Çin, 20. Yüzyılın ortalarından bu yana Tibet’te sürdürdüğü işgal boyunca, 1 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine yol açtı.

BEN BİR AFGANİSTANLIYIM! ABD ve Rusya Ülkemde Soykırım Yaptı!
1979-1989 yılları arasında Rusya, 2001’den bu yana ise ABD’nin işgali altında bulunan Afganistan’da, işgaller sebebiyle milyonlarca insan yaşamını yitirdi.
 
BEN BİR FİLİSTİNLİYİM! İsrail Ülkemde Soykırım Yapıyor!
İşgal ettiği topraklarda 1948 yılında kurduğu hukuksuz devletle İsrail, dünyanın gözü önünde bir soykırım politikası uygulamaya devam ediyor. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir devam eden işgal ve soykırım politikaları neticesinde bugüne kadar yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi, milyonlarca insan vatanını terk etmek zorunda kaldı ve Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa hala işgal altında.
 
BEN BİR RUANDALIYIM! Ülkemde BM Gözetiminde Soykırım Yapıldı!
1994’te Ruanda’da yaşanan ve 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği olaylar dünyaya “vahşi Afrikalıların bir kurban ayini olarak sunuldu. Ancak yaşananların, uzun yıllardır bölgeyi sömüren Batılı güçlerin çıkarları doğrultusunda uyguladıkları politikaların bir sonucu olduğu gizlendi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Temsilcisi beş devletin yaşananlar karşısında aldıkları vahşi tutum ise, bu devletlerin demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi kavramlara yalnızca menfaatleri gerektirdiğinde müracaat ettiğini ortaya koydu.
 
BEN FİLİSTİNLİ BİR MÜLTECİYİM!  İsrail ve Hristiyan Falanjistler Sabra ve Şatilla Kamplarında Ailemi Katletti!
Lübnan’ı terk etmeye zorladıkları FKÖ milislerine, geride kalanların hayatlarının korunacağı garantisini ABD ile birlikte veren İsrail, büyük çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Sabra ve Şatilla kamplarında gerçekleştirilecek katliamı Hıristiyan Falanjistlere ihale etti. İsrail tarafından ablukaya alınan kamplara giren Falanjistler, 16-18 Eylül 1982’de 20 bin kişinin yaşadığı kamplarda 3 gün boyunca yaklaşık 3 bin 500 kişiyi vahşice katletti. İnsanlık tarihinin utanç sayfalarına yazılan katliamın sorumlularıysa hiçbir yaptırıma tabi tutulmadı.
 
BEN BİR LİBYALIYIM! Ülkemde Fransa ve ABD’nin Öncülüğünde Onbinlerce İnsan Katledildi!
“Arap Baharı” sürecinin önemli ayaklarından biri olan Libya’da, Kaddafi’yi ele geçirme bahanesiyle gerekli müdahale zemini hazırlandı ve Fransa’nın öncülüğünde Libya’ya askerî müdahale gerçekleştirildi. Müdahalenin arkasında ABD ve Avrupa’nın ekonomik sıkıntıları yer aldı. BM müdahalesi ve iç çatışmalar 50 bini aşkın insanın hayatına mal olurken, Libya derin bir istikrarsızlığa sürüklendi.
 
BEN BİR KIRIMLIYIM! Sovyet Rusya’nın Zorunlu Sürgün Politikası Sebebiyle Soykırıma Maruz Bırakıldık!
Kırım Tatarları, yüzyıllar boyunca Rusya’nın soykırım ve asimilasyon politikalarına maruz kaldı. Yaşadıkları yerlerin isimleri değiştirildi, alfabeleri değiştirilerek eğitim imkânları ellerinden alındı, vakıflarına el konuldu, ekonomik yaptırımlara maruz bırakıldı. Kırım’a son darbe, 18 Mayıs 1944’teki toplu sürgünle vuruldu ve yaklaşık 250 bin masum sivil, insanlık dışı şartlarda gerçekleşen ölüm yolculuğundan sonra, Sovyetler Birliği’nin çeşitli bölgelerine sürüldü. Zorlu sürgün koşulları nedeniyle yolculuk esnasında ve sürgünü takip eden ilk 18 ay içerisinde 100 binden fazla insan hayatını kaybetti.
 
BEN BİR AZERBAYCANLIYIM! Ermenistan Ülkemde Katliam Yaptı!
Ermenistan 26 Şubat 1992’de, işgal ettiği Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı köyünde çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 600’den fazla insanı katletti. Vahşi işkencelerin gerçekleştiği bu katliam insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti. Dünya kamuoyu ise bu soykırımı görmezden geldi.
 
BEN BİR IRAKLIYIM! Küresel Sistem Halepçe’de Saddam Eliyle Katliam Yaptı!
İran-Irak Savaşı esnasında Kürtleri hedef alan küresel sistem, Halepçe’de Saddam Hüseyin yönetimi eliyle kimyasal bir operasyon düzenledi. Genç-yaşlı, kadın-erkek ayırt edilmeden bütün bir şehrin üzerine uluslararası hukuk tarafından insanlık suçu kabul edilen kimyasal silahlarla saldırıldı. 16 Mart 1988’de gerçekleştirilen katliamda 6 binden fazla insan zehirlenerek ya da yanarak yaşamını yitirirken 15 bine yakın kişi de ağır şekilde yaralandı. WHO raporuna göre bu kimyasal saldırı, günümüze kadar yaklaşık 45 bin kişinin ölümüne, 60 binden fazla insanın da sakat kalmasına sebep oldu.
 
BEN BİR ÇERKESİM! Rusya Atalarımı Soykırıma Uğrattı!
Kafkas halkları üzerinde yüzyıllardır işgal ve soykırım politikaları uygulayan Çarlık Rusya, Kuzey Kafkasya’daki Çerkes halklarına karşı giriştiği zorunlu sürgün faaliyetleri sebebiyle yüzbinlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. 1864’ten itibaren çeşitli tarihlerde milyonlarca insan Osmanlı coğrafyasına sürülürken, zorlu yolculuk koşulları sebebiyle yüzbinlerce insan yolculuk esnasında veya sonrasında hayatını kaybetti. 

BASIN BİLDİRİSİ / 10 Haziran 2015
         Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi/İstanbul

 
UHİM olarak, konuya iliskin saat: 17.30'da Twitter üzerinden baslatacagımız #İnsanlıkSuçlarınıUnutma hashtag’ine katılarak,
konunun Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemine tasınmasına katkı saglayabilirsiniz.
 
Kayıt Tarihi : 10 - 6 - 2015
Bu sayfa 2427 defa ziyaret edilmiştir.