Somali’Deki Açlık Kader Mi? Sömürge Mi? Raporu
Somali’Deki Açlık Kader Mi? Sömürge Mi? Raporu
Bugün dünya üzerinde yaşanan sorunlar dikkate alındığında, hiç süphesiz, Somali’de yaşanan açlık ve kuraklık, listenin başında yeralmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Somali ile beraber Afrika kıtasındaki başka ülkelerde de yaşanan bu sorun, yüzbinlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın hayatta kalabilmek için göç etmesine ve mülteci kamplarında yaşam mücadelesi vermelerine neden olmuştur.

Biz UHİM olarak, gerek dünya siyasetine yön veren devlet ve kurumların, gerekse medyanın söylemlerinin etkisiyle, bölgenin coğrafi şartlarının sonucu olduğuna inanılan Somali’deki mevcut kuraklıktan kaynaklı açlık sorununu ele almayı ve bu durumu hazırlayan gerekçeleri tesbit etmeyi amaçladık. Elinizdeki bu rapor, yerinde inceleme yapmak ve bugün Somali’nin içinde bulunduğu durumun asıl nedenlerini araştırmak üzere 11-18 Eylül 2011 tarihleri arasında başkent Mogadisu ve Kenya sınırları içinde bulunan Daadab mülteci kampında incelemelerde bulunan heyetimizin gözlemleri, görüşme notları ve tesbitleri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Ziyaret boyunca Somali ve Kenya’daki çeşitli kurumlar, üst düzey devlet yetkilileri ve STK’lar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde edinilen bilgiler ve heyetimizin yerinde yaptığı gözlemler esnasında, bugün Somali’de yaşanan dramın asıl nedeninin kuraklık ve kıtlık olmadığı, kuraklık ve kıtlığın sebep değil, tabiata ve topluma yapılan sorumsuz müdahalelerin bir sonucu olduğu tesbit edilmiştir.

Hazırladığımız bu raporun Somali konusunun ‘insani yardım’ın ötesinde, sorgulayıcı bir yaklaşımla ve daha kapsamlı bir biçimde yeniden ele alınması sürecine katkı sağlamasını ümid ediyoruz

 
Kayıt Tarihi : 1 - 10 - 2011
Bu sayfa 4305 defa ziyaret edilmiştir.