Siirt´te Çocuk İstismarına Karşı Yürüyüş
Siirt´te Çocuk İstismarına Karşı Yürüyüş

Siirt'te Çocuk İstismarına Karsı Yürüyüs Yedi kız çocugunun cinsel istismara ugradıgı olayı ve yetkililerin ihmalini protesto eden 16 örgütün çagrısıyla sokaga çıkan binlerce kisi "çocuklar gelecegimizdir" dedi. Cumhur KILIÇÇIOGLU 10 Mayıs 2010, Pazartesi Siirt'te 16 sivil toplum örgütünün çagrısıyla sokaga çıkan yurttaslar çocuk istismarına karsı yürüdü; yetkilileri gerekli idari tedbirleri almamakla elestirdi. Egitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Egitim-Sen) baskanı Zbeyde Kılıç anayasayı hatırlattı.

Dr. Ekrem Bilek de okudugu basın açıklamasında Birlesmis Milletler Çocuk Hakları Sözlesmesi'nin devlete çocukları korumak konusunda getirdigi yükümlülükleri vurguladı. Hükümete yakın dernek ve kurulusların sessizligi de elestirildi. Mitinge Devrimci İsçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, İnsan Hakları Dernegi, Barıs ve Demokrasi Partisi (BDP) Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Igdır Milletvekili Pervin Buldan, BDP PM Üyeleri Filiz Yılmaz, Kibriye Evren, Nezir Gülcan, KESK MYK Üyesi Songül Morsümbül, KESK Kadın Örgütleme Sekreteri Dilek Adsan; Diyarbakır, Batman ve Mardin sivil toplum örgüt temsilcilerinin yanı sıra binlerce kisi katıldı.

"Çocuklar gelecegimizdir gelecegimize sahip çıkalım" ve "Tecavüz kültürüne hayır" pankartlarını açan kitle, Cumhuriyet Meydanı'na dogru yürüyüse geçti. Yürüyüs sırasında, "Taciz ve tecavüz istemiyoruz", "Cinsel istismara sıfır tolerans", "Biz gelecegiz gelecek bizim", "Çirkin olay örtbas edilmesin", "Çocuklarımızın dünyasını karartmayın", "YİBO'lar kaldırılsın her köye okul" ve "Sorumlular hesap versin" dövizleri tasınarak, sık sık "Vali halka hesap verecek", "Zihniyet yapıyor devlet koruyor", "Tecavüzü asalım özgürleselim", "Kadın yasam özgürlük", "Suskun Siirt'i istemiyoruz" ve "Susma haykır yapanlar utansın" sloganları atıldı. Açıklama özetle söyle: "Olayı gerçeklestirdigi iddia edilen kimselerin tutuklandıgı bilgisi kamuoyuyla paylasılmıstır.

Ancak, bizler olayın tüm yönleri ile arastırıldıgı ve bir sonuca gidilecegi kanaatini bu gün itibari ile tasımıyoruz.

Adli makamlarca sorusturma dosyasının tamamlanmıs olması, iddianamenin hazırlanması, durusma tarihinin 2 Haziran olarak belirlenmesi sevindirici bir gelismedir. Ancak böylesi olaylarını tekrarlanmaması için gerekli idari tedbirlerin alınması noktasında tatmin edici bir gelismenin saglanmamıstır.

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun İlimizde yaptıgı inceleme neticesinde de vardıgı sonuç "Siirt İl Emniyet müdürlügü Bünyesinde Kurulan Okul İrtibat Görevlilerinin daha islevsel çalısması" tespiti de, istihbarat ve Emniyet birimlerinin yasanan bu olaydan haberdar olmaması durumunu da baslı basına bir zafiyet, ihmal oldugunu gösterir. Bu olayda istismarı gerçeklestirenler açısından açıklanabilir, anlasılabilir hiçbir yanı yoktur. Ancak, olayın sosyal bir vaka olması, bölgemizde yasanan çatısma ortamından ve toplumsal travmalardan bagımsız ele alınamaz. Özellikle göç ve zorunlu iskân politikalarının bir sonucu oldugu da yadsınamaz. Yine sorunun tamamıyla bir sistem sorunu oldugu asikârdır." Mitinge destek veren örgütler söyle: TÜM BEL-SEN SİİRT SUBESİ, EGİTİM-SEN SİİRT SUBESİ, SES SİİRT SUBESİ, BES İL TEMSİLCİLİGİ, YAPIYOL-SEN İL TEMSİLCİLİGİ, HABER-SEN İL TEMSİLCİLİGİ, TARIM ORKAM-SEN İL TEMSİLCİLİGİ, SİİRT TABİBLER ODASI, SİİRT BAROSU, İHD SİİRT SUBESİ, MKM-DER, DİSK- GENEL İS SİİRT MARDİN SUBESİ, TÜRK-İS/BELEDİYE İS, TUHAD-DER, SİY-DER, SÖ-DER. Bugün de BDP'nin düzenledigi oturma eyleminde ihmali bulunan yöneticilerin istifası istendi. Kentte ilkögretim çagındaki yedi kız çocuguna çok sayıda kisinin uzun bir süre boyunca taciz ve tecavüzde bulundugu ortaya çıkmıstı.(CK/EÜ)

Kaynak : Siirt'te mücadele gazetesi
Kayıt Tarihi : 10 - 5 - 2010
Bu sayfa 827 defa ziyaret edilmiştir.