Şairlerin Şiirleriyle "Benim Adım Kudüs"
Şairlerin Şiirleriyle "Benim Adım Kudüs"
UHİM olarak 21 Nisan Cumartesi günü Altunizade  Kültür Merkezi’nde Kudüs konusunda toplumsal duyarlılığın oluşturulmasında sanat ve sanatçının rolünün önemine vurgu yapmak, ulusal ve uluslararası düzeyde bu duyarlılığın kültür-sanat alanında da etkin hale gelmesine katkı sunmak amacıyla “Benim Adım Kudüs” programını gerçekleştirdik
 Şair Adem Turan ve Prof. Dr. Mustafa Özel’in katkılarıyla hazırlanan programın moderatörlüğünü UHİM Hukuk Direktörü Av. Mustafa Demiral yaptı.
Farklı kesimleri bir araya getiren programda, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Özel, Filistin Başkonsolosu Abdelkerim el-Hatip, Önder Genel Başkanı Halit Bekiroğlu konuşmalarıyla katkı sunarken şairlerimizde sırasıyla; Ferman Karaçam, Recep Garip, Cem Mehmet Eren, ilami Atmaca, Tunay Özer, Ömer Hatunoğlu ve Ünsal Ünlü, Kudüs hakkında yazdıkları şiirleri okudu.
Açılış konuşmasını yapan UHİM Genel Sekreteri Veysel Başar, 3 mescit için seyahat edilebileceğini söyleyerek “Günümüzde Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî'ye seyahatlerin yapılması mümkündür ama maalesef Mescid-i Aksa ve Kudüs işgal altındadır." diyerek Mescid-i Aksa'nın tarihi sürecini anlattı.
"Gelinen noktada Filistin ve Kudüs’ü müdafaa görevini Filistinli kardeşlerimizin omuzlarına terk etmek ile bir çözüme kavuşamayacağımız aşikârdır. Bu bakımdan küresel bir mücadeleyi başlatmak artık zaruret haline gelmiştir." diyen Başar, başta dünya devletleri olmak üzere farklı inanç temsilcileri STK temsilcilerini ve hangi kesimden olursa olsun her insanı Kudüs’e sahip çıkmaya davet etti.
Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir yaptığı konuşmada, “Kudüs bir yerleşim yerinden çok daha fazlasıdır. Sadece Müslümanlar için değil tüm semavi dinler için kutsal olan Kudüs semaya yükselişin ve Mirac'ın ilk basamağı, peygamberlerin, Allah dostlarının, ilahi dinlerin ve medeniyetlerin kesiştiği bir mekandır.  Hemen her köşesinde bir Peygamberin, bir hükümdarın hatırası bulunan velilerin gizemli gecelerini muhafaza eden canlı bir kitaptır.” ifadelerini kullandı.
"Herkesin Kudüs ile ilgili bir hassasiyeti var ama bilgisi yok"
Geçen sene Ramazan ayında “Benim Adım Kudüs” adlı kitabın hazırlıklarına başladıklarını belirten Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Özel, “Dedik ki bir Kudüs literatürü olsun. Malum sanatsal anlamda neredeyse hiçbir çalışma yok. Herkesin Kudüs ile ilgili bir hassasiyeti var ama bilgisi yok. İlgi ve bilgi ters orandadır.” dedi.
"Gözümü açtığımdan beri her zaman kan ve gözyaşının olduğu bir şehir. Belki de hep olacak ama Allah’tan ümit kesilmez! Bu ümitle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz." diyen Şair Adem Turan ise "Tarih boyunca Kudüs hep işgal altında kaldı. Hz. Ömer ve Selahaddin Eyyubi haricinde Kudüs’ü esaretten kurtarmayı başaran başka kimse yok. Kudüs bizim ilk kıblemiz ondan vazgeçemeyiz" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından şairler, Kudüs ile ilgili yazdıkları şiirlerini seslendirdi.
Programa verdikleri desteklerinden dolayı Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir’e ve Şiirleriyle katkı sunan tüm Şairlere hediye takdimi yapıldıktan sonra çekilen hatıra fotoğrafı ile program son buldu. Program sonunda ise katılan tüm dinleyicilere 56 şairin şiirleriyle katkı sunduğu “Benim Adım Kudüs “ kitabı hediye edildi.
Filistin ve Kudüs’te yüz yıldır devam eden Siyonist zulme dikkat çekmek ve bu zulme dur demek her şeyden önce bir insanlık vazifesidir. Toplumların aynası ve vicdanının sesi olması gereken sanatçılar ve bilhassa da şairler zalimin zulmüne karşı koymada mücadelenin süreklilik kazanması açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu minvalde ortaya konacak; görsel, işitsel ve yazınsal her türlü sanat formu meselenin gündeme taşınması ve en önemlisi de gündemde tutulması bakımından kritik bir işlev göreceğini düşündüğümüzden tüm bireyleri ellerini taşın altına koymaktan çekinmemeye davet ediyoruz..!
Kayıt Tarihi : 21.4.2018
Bu sayfa 1613 defa ziyaret edilmiştir.