Nefret Suçlarıyla Mücadele Çalıştayı’na Katıldık!
Nefret Suçlarıyla Mücadele Çalıştayı’na Katıldık!
İslamofobiye karşı mücadele eden kuruluşlar İstanbul’da bir araya geldi. Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi (EMISCO) tarafından düzenlenen “Nefret Suçlarıyla Mücadele Çalıştayı”na, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (OSCE/ODIHR), Türkiye'den Kültürlerarası İletişim Merkezi (KİM), Fransa’dan Avrupa Konseyi Kuzey Güney Merkezi, Belçika'da bulunan düşünce kuruluşu Thinkout ve Avrupa Konseyi uzmanlarının yanı sıra Türkiye’den 18, Avrupa’nın 12 ülkesinden akademisyen ve aktivesiler katıldı. Çalıştaya UHİM’i temsilen Danışma Kurulu Üyemiz Aslan Balcı katıldı. Çalıştayda İslamofobi ve nefret suçlarıyla mücadele etmenin yolları ve çözümleri üzerinde sahasında uzman kişiler ve kuruluşlar sunum yaptı.
Çalıştayın açılış konuşmasını EMISCO Başkanı Lord Nazir Ahmed yaptı. İslamofobi teriminin 15 yıldan bu yana Avrupa’da kullanılmaya başlandığını ve bölgede yaşayan Müslümanların hayatın pek çok alanında sıkıntı yaşadığına dikkati çekti. Avrupa’da yaşayan Müslümanların günlük hayatta fiziksel ve sözlü saldırıya maruz kaldığını aktaran Lord Ahmed, farklı renkte olanlara, Müslüman olduğu anlaşılanlara, basın ve yayın yoluyla sevgili Peygamberimize ve Müslümanlara hakaret edildiğini,  İslamofobinin artık sokaklar da dahi yaşandığını aktardı.  
EMISCO Genel Sekreteri Bashy Quraishy ise, çalıştayın ayrımcılığa karşı birlikte çalışmanın öneminin anlaşılmasına katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Girişimin sözcüsü ve İslamofobi uzmanı Veysel Filiz, Avrupa’da yaşayan Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının hukuki bir zemininin olmadığını vurguladı. Başta STK’lar ve devletlerin girişimiyle İslamofobi’nin suç tanımı içerisine alınmasının önemi üzerine durdu.

Aslan Balcı’nın toplantıya İlişkin köşe yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Kayıt Tarihi : 24.5.2017
Bu sayfa 912 defa ziyaret edilmiştir.