Katili Tanıyoruz, Adalet İstiyoruz
Katili Tanıyoruz, Adalet İstiyoruz

Hrant'ın Arkadasları Konusuyor : Katili Tanıyoruz, Adalet İstiyoruz

Öldürülen gazeteci Hrant Dink davasının 12. durusmasında Besiktas İskele Meydanı'nda Hrant Arkadasları yine adalet istedi.

Bianet eyleme katılanlarla görüstü. Hrant'ın Arkadasları son günlerdeki gelismeler nedeniyle umutsuz konussalar da, davayı unutturmamakta kararlı.

Nurettin Çivi, emekli egitimci: Bu dava siyasi kararlılıkla yürütülmesi gereken bir dava. Devlet içindeki derinlikten dolayı hala bir sonuca ulasılamıyor. Vicdanımız sızlıyor.

Sencer Divit, emekli: Delillerin ortaya çıkarılmaması, sanıkların davaya gelmemesi, ifadesinden yararlanılacak olan kisilerin süreç içinde yer almaması, karartma ve engellemeler süreci yavaslatıyor. Hrant için koruma tahsis edilebilirdi. İçinden çıkılmaz bir durumdayız.

İsmini vermek istemeyen bir kisi: Devlet güdümüyle yapılan bir isbirligi var ortada bence. Üstünü kapatmaya çalısıyorlar.

Zehra Sözügeçer: Kesinlikle derin devletin içinde oldugu bir süreç olarak degerlendiriyorum. İnsanları susturmak ve kıskırtmak için kasıtlı olarak yavaslatılıyor.

Bogos Çalgıcıoglu, tekstil: İsi asıl tezgâhlayanları göz ardı edebilmek, unutturmak istiyorlar. Gerçegi gizlemeye çalısıyorlar fakat bu davanın pesinde olan çok insan var. Gerçegi biliyor, katili tanıyoruz.

Abidin Göktas, asçı: Duygularımı açıklamak biraz zor. Kitapevi bombalanırdı, köy taranırdı devlet PKK'ya yüklenirdi. Tetikçiye üç bes sene verecekler, çıktıktan sonra kahramanca karsılayacaklar. Vuran kisi sadece bir masa. Asıl vurduranlar asagılarda saklı.

Sahin Durna: Bu davaların sonuçlanacagını sanmıyorum, ama biz adalet arıyoruz. Azmettirenler, tetigi çekenler çektirenler belli ama devlet saklıyor. Burada adliye önünde adalet nöbeti tutacagız. Mahkemeler sanki bizimle alay ediyor. Dava düzgün yürümüyor,isler her zamanki gibi agır aksak.

Ekrem Ates: Katili korumak için hepimizi oyalıyorlar. Hafif bir ceza verip bununla yetinmemizi bekliyorlar. Katil ve katiller bilindigi halde ortaya çıkarılmıyor.

Evren Güner, müzisyen: Benzer cinayetlerde oldugu gibi dava zaman asımına ugratılmaya çalısılıyor. Ama Hrant'ın durumunu farklı görüyorum. Bu kadar insan pesini bırakacak gibi görünmüyor. Mümkün olan en kısa zamanda davanın sonuçlanmasını talep ediyorum.

Ramazan Sahan, esnaf: İnsanlar tepkilerini yavas yavas bosaltıyor. Bu süreci bürokrasi engeline takıp yavaslatarak gündemden düsürmeye çalısıyorlar. İçeridekileri de zaten bir süre geçtikten sonra hiç bir sey olmamıs gibi serbest bırakacaklar. Zaman asımına ugratacaklar.

Hüseyin Zengin, makine mühendisi: Bence bu cinayete yol verenler de sorusturulmalı. Basbakan cinayetin aydınlatılmasını namus borcu olarak nitelendirdi ama bir hareket yok aksine süreç yavaslatılıyor.19 polisin aklanması da ayrı bir olay tabii. Ne yazık ki katili tanıyoruz ve bu kisiler bizim vergilerle maaslarını rahatlıkla alıyorlar.

Fehmi Demirhan, emekli makine teknisyeni: Bu isin içinde de derin devletin eli oldugunu düsünüyorum. Gladyonun yaptıgı bir sey olarak nitelendiriyorum.(BÇ)

Gözde TORUN

Kaynak : İstanbul - BİA Haber Merkezi

* Fotograf: Bawer Çakır

Kayıt Tarihi : 8 - 2 - 2010
Bu sayfa 958 defa ziyaret edilmiştir.