İsrail Hesap Versin; Anlaşmalar İptal Edilsin!
İsrail Hesap Versin; Anlaşmalar İptal Edilsin!


İsrail’in, Gazze’ye insani yardım tasıyan gemiye düzenledigi operasyon Küresel BAK, Filistin Halkıyla Dayanısma Dernegi, KESK, Egitim–Sen, ÖDP, EMEP ve SDP’nin Taksim ve Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları açıklamalarla protesto edildi. Ortak talep; İsrail’le ikili anlasmaların iptal edilerek, sorumluların yargılanması.

01 Haziran 2010, Salı

Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH), "Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım" kampanyasıyla Gazze'ye gitmek üzere yola çıkardıgı gemisine İsrail ordusunca düzenlenen operasyona tepkiler büyüyor.

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler dün aksam Taksim'de açıklamalar yaptı. Küresel Barıs ve Adalet Koalisyonu'nun (Küresel BAK) yürüyüsü, saat 19:30'da Galatasaray Meydanı'ndan basladı. Küresel BAK aktivistleri, Filistin Halkıyla Dayanısma Dernegi üyeleriyle Taksim Meydanı'na kadar birarada yürüdü.

Filistin Halkıyla Dayanısma Dernegi üyeleri, "Tanklara tas, özgürlük kazanacak", "İntifada kazanacak", "Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz"; Küresel BAK aktivistleri, "Hükümet uyuma, anlasmayı iptal et", "Karada denizde, intifada her yerde", "Hepimiz Gazzeli, hepimiz Filistinliyiz", "Durdur İsrail'i durdur, yükselt sokagın sesini yükselt" sloganları attı.
"Esi görülmemis vahset"

Taksim Meydanı'nda Küresel BAK adına açıklama yapan Kerim Kabadayı, "Öfkemiz çok büyük. Zor durumdaki Filistin halkıyla dayanısmak için yola çıkan yüzlerce sivile yönelik bu esi görülmemis siddet eylemi, tam bir vahsettir. İsrail devletinin tarihi, sivillere karsı akıl almaz saldırganlıklarla dolu" dedi.

Küresel BAK ativistleri Türkiye hükümetinden İsrail büyükelçisinin sınır dısı edilmesini, İsrail ile tüm ikili askeri anlasmaların iptal edilmesini; yardım gemilerinin serbest bırakılmasını, hayatını kaybedenlerin ailelerine iadesini, yaralıların İsrail dısında en yakın hastanelere gönderilmesini, gemilerdeki malzemelerin Gazze'ye ulastırılmasını ve uluslararası alanda İsrail'in isgaline karsı yaptırım uygulanmasını istedi.

Bianet'e konusan Filistin Halkıyla Dayanısma Dernegi Yönetim Kurulu Üyesi Selim Sezer ise, "Bu kadar siddetli bir saldırıyı kimse beklemiyordu. Devletler bugüne kadar İsrail'e gerekli ve yeterli tepkiyi göstermedigi için, İsrail bugün bu saldırıyı yapma cesaretini gösterdi. Bizler bu vahsetin uluslararası düzeyde kınanmasını ve sorumluların hesap vermesini, İsrail'le tüm iliskilerin kesilmesini istiyoruz" dedi.

Partiler ayrı ayrı yürüdü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Egitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Egitim - Sen) ve Özgürlük ve Dayanısma Partisi (ÖDP) ile bu grubun ardından Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) aksam saat 18.30'da Taksim tramvay duragından Galatasaray Meydanı'na yürüyerek İsrail'in operasyonunu protesto etti.

KESK, "İsrail'in bu insanlık dısı uygulamalarını siddetle kınıyoruz"; ÖDP "İsrail devleti Ortadogu'da barısa engeldir. İsrail'e karsı yaptırım kararı almalıdırlar"; SDP, "İsrail ile her türlü askeri, ticari, diplomatik iliskiler kesilmelidir" açıklamalarını yaptı.

Galatasaray Meydanı'ndan Taksim'e yürüyen Emek Partisi (EMEP) üyeleri ise İsrail, ABD ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) karsıtı sloganlar attı. (SP)

Kaynak : Bianet
Kayıt Tarihi : 1 - 6 - 2010
Bu sayfa 869 defa ziyaret edilmiştir.