İSRAİL DURDURULMALIDIR
İSRAİL DURDURULMALIDIR
Küresel güçlerin şımarık çocuğu İsrail’in, 1948’den bu yana sürdürdüğü işgal politikaları dozunu her geçen gün artırıyor. Üç adım ileri, bir adım geri şeklindeki bu uygulama, son dönemlerde alabildiğine pervasızlaştı.
 
İsrail’in özellikle ABD’den almış olduğu askeri, siyasi, ekonomik desteklerin ve ABD ile bazı devletlerin elçiliklerini Kudüs’e taşıma kararının, işgalci İsrail’in küstahlaşmasında payı büyüktür.
 
Hal böyle iken, bazı Arap ülkeleriyle gizli siyasi anlaşmalar yaparak, sözde normalleşme adımları atan İsrail, nihai hedefine adım adım yaklaşmakta, kendine karşı olan engelleri bir bir saf dışı bırakmaktadır.
 
Bu durum, yasadışı yerleşimlerin hızla arttırılmasına, üç dinin de ortak değeri olan Kudüs’e, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya karşı taciz ve tecavüzlerinin istikrarlı bir hal almasına neden olmuştur.
 
Fanatik Yahudi militanlar eliyle sivil halka karşı her türlü zorbalık teşvik edilmekte, tüm dünyanın gözü önünde ve BM kararlarına rağmen devlet eliyle Filistinlilerin can, mal, namus emniyetleri ihlal edilerek inanç ve ibadet özgürlükleri tarumar edilmektedir.
Mescid-i Aksa’da Filistinli cemaate karşı yapılan hain saldırı, bu kabul edilemez durumun en son örneğidir.
 
Uluslararası kuruluşlar ve Batılı küresel aktörlerin hamiliğini yaparak kendi çıkarları doğrultusunda şımarttıkları İsrail’i, bu soykırım ve taciz siyasetinden vazgeçirecek yegane güç, insanlığın ma’şeri vicdanı ve İslam dünyasının birlikte hareket etme potansiyelidir.
 
Son olarak ifade etmeliyiz ki; üç semavi dinin ortak değeri olan ve yüzyıllarca insanların barış içerisinde yaşadığı Kudüs’ün huzuru, aynı zamanda insanlığın huzurunun da teminatıdır. Bu sebeple Kudüs, İsrail gibi ırkçı, saldırgan ve gayrimeşru bir devletin inisiyatifine bırakılamaz
 
 
BASIN BİLDİRİSİ / 8 Mayıs 2021 Cumartesi
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi
 
Kayıt Tarihi : 8.5.2021
Bu sayfa 1514 defa ziyaret edilmiştir.