İşkencenin Karanlığı Bu Sergide
İşkencenin Karanlığı Bu Sergide


TİHV'in 20. yılı etkinlikleri çerçevesinde ressam Odabası'nın "Yoklugum Varlıgına..." baslıklı seçkisi, Abidin Dino'nun iskence konulu çizimleri esliginde 28 Haziran'a kadar Çankaya Çagdas Sanatlar Merkezi'nde.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) 20. yıl etkinlikleri çerçevesinde ressam Serpil Odabası'nın hazırladıgı sergi Ankara, Çankaya Çagdas Sanatlar Merkezi'nde açıldı.

28 Haziran'da kadar açık kalacak sergide Odabası "Yoklugum Varlıgına..." baslıklı bir seçki hazırladı.

Odabası "bir kez daha yaralı insan bedenleri ve bellekleri için empatiye davet ediyor. İnsanı,  iskence ve yasama hakkının ihlali ile tehdit altında tutan bir yapının bireylerine ve hayatlarına dokunuyor. Hak ihlallerinin sadece ihlal edileni degil, gündelik hayat yoluyla herkesi imha etmeye hazır bir süreç oldugunu anlatmaya çalısırken resimleri ile ironik çıglıklar atıyor".

Sergide ayrıca ressam Abidin Dino'nun iskence konulu çizimleri de yer alıyor. TİHV sergiyle birlikte iskence yasagının ne kadar gerekli olduguna ve yasam hakkının kutsallıgına vurgu yapmayı amaçlıyor.

TİHV iskenceyle mücadele ve magdurların rehabilitasyonu amacıyla 1990'da kuruldu. Mart 2010'a kadar 12 bin 380 iskence magduruna fiziki ve ruhsal tedavi hizmeti verildi.

Vakfın sekreteya görevini üstlendigi, kırktan fazla ülkeden uzmanın katıldıgı ve 1996 yılında çalısmaları baslayan İskencenin Hukuki ve Tıbbi etkin sorusturmasını düzenleyen İstanbul Protokolü BM tarafından tüm dünyada geçerli olan bir belge haline getirildi.

TİHV hekim ve hukukçuları bu protoklün on yabancı ülkede  ve Türkiyede egitilmesinde görev yapıyor. TTB'nin Adalet Bakanlıgı ile yürüttügü Adli Tıp Kurumu Projesinde  4000 hekim, 1000 savcı ve 500 yargıca yönelik egitim planlandı. (EÜ/EÖ)
 
22 Haziran 2010

Kaynak : Bianet
Kayıt Tarihi : 25 - 6 - 2010
Bu sayfa 919 defa ziyaret edilmiştir.