Irkçılığa Karşı Bir Dostluk Ve Cesaretlik Hikayesi; Siyah Eldivenler!
Irkçılığa Karşı Bir Dostluk Ve Cesaretlik Hikayesi; Siyah Eldivenler!

 

Vietnam Savaşı, Martin Luther King Ve Bobby Kennedy’nin Öldürülmesi, Amerika’da Zencilerin Irkçılık Ayaklanmaları Ve Dahası…

 
Bir de 1968 yılı ‘Siyah Eldivenler’in başrolde olduğu dostluk ve cesaret hikayesi barındırır ki, tüyleri ürpertir…
1968 Mexico City Olimpiyat oyunları dünyada olan biten sarsıcı olayların gölgesinde gerçekleştirilirken Amerikalı Tommie Smith 200 metrede altın madalyayı kazanır. İkinciliği Avustralyalı Peter Norman ve üçüncülüğü yine Amerikan takımından John Carlos alır.
 
1. ve 3. olan siyahi 2. olan Peter Norman ise beyazdır. Bu iki siyahi yapacakları eylemi Peter Norman’a anlatırlar ve beyaz olan Peter Norman “Ben sizi destekleyeceğim.” der ve planlarını devreye sokarlar. Bir siyah eldiveni John diğer siyah eldiveni Tommie giyer.
 
İsimleri anons edildiğinde John ve Tommie ayakkabılarını çıkarır, kürsüye doğru yalın ayak yürürler. Amerikan Marşı çalmaya başladığında ikisinin de gözleri yerde ve eldivenli olan ellerini göğe doğru kaldırmış, gururlu, cesur birer sütun gibi dururlar.
 
1.lik ve 3.lük kürsüsündeki bu iki adama, göğsüne iğnelenmiş ”İnsan Hakları İçin Olimpiyat Projesi” rozetiyle Peter Norman’da destek olur. O yıllarda bir beyaz için böyle bir protestoya destek olmak inanılmaz cesaret gerektiren bir iştir.
”Marş boyunca John ve Tommie; fakirliği sembolize eden çıplak ayakları, zenci başkaldırışını anlatan siyah eldivenleri, yere doğru mutsuzluğu anlatan bakışları ve yanlarında dostluğu temsil eden beyaz tenli arkadaşlarıyla bu unutulmaz görüntüyü milyonların önünde hafızalara kazır.”
 
Ancak bu eylemin acısını ağır yaşarlar, en ağırını da beyaz olan Peter Norman yaşar. Avustralya ülkesi Norman’ın bu eyleme destek olmasını neredeyse vatan hainliği ilan eder. Her üçü de tehditler alır, spor hayatları biter, evlilikleri de bu zorlukları kaldıramaz, üçü de boşanır.
 
2012’de Avustralya parlementosu Norman’dan resmi olarak özür diler ama çok geç kalınmıştır. Ülke, örnek bir vatandaşını silmiş, başarılı olmasını ve ülkesi için çalışmasını engellemiştir. Ki Norman 1968’de kırdığı rekor ile Avustralya’nın 200 metre rekorunu uzun süre elinde tutmuştur.
 
Bu 3 dost ise mesafelere rağmen uzun süre irtibatta kalır, zaman zaman buluşurlar. Peter Norman kalp krizinden öldüğünde 3’lü son kez Peter’ın cenazesinde buluşur. Tommie; ”Peter doğru olanın hiç bir zaman yanlış olmayacağına inanan bir adamdı ve her zaman benim dostum olarak kalacak…”
 
Bu tarihi ânı anlatan iki heykel bulunmaktadır. Bunlardan biri State Üniversitesi’ndeki heykeldir ve Peter’ın yeri boştur, sanatçı burada şu mesajı verir; “Peter Norman’ın yerine siz geçin ve haksızlıkların karşısında cesurca durun. Durun ki dünya yaşanılabilecek bir yer olsun.”
Kayıt Tarihi : 27.8.2019
Bu sayfa 314 defa ziyaret edilmiştir.