Hukukçulardan ´Sivas Olayları´ Belgeseli
Hukukçulardan ´Sivas Olayları´ Belgeseli

Ankara Barosu, ‘Sivas Olayları’na iliskin dava sürecinde yasananları, hukukçuların ve müdahil avukatların dili ile anlatan ‘Alaz’ adlı belgesel hazırladı.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve belgeselin yapım sorumlusu avukat Onur Tatar, Türk hukuk tarihinin, İstiklal Mahkemeleri yargılamaları, Yassıada yargılamaları, sıkıyönetim, askeri darbe dönemi ve olaganüstü dönem yargılamaları, parti kapatma davaları ve Yüce Divan yargılamaları gibi onlarca önemli davayla dolu oldugunu belirterek, bu davaların, nadiren hukukçuların dili ve kalemiyle kamuoyu ile paylasıldıgını kaydetti.
“Sivas Katliamı Davası’nın da kamuoyuyla hukukçuların ve müdahil avukatların dili ile bugüne kadar paylasılmamıs davalardan bir tanesi oldugunu” ifade eden Tatar, “2 Temmuz 1993’te 35 insanın ölümü ile sonuçlanan olayların, 17 yıl süren ve daha da devam edecek olan yargılaması esnasında yasananların magdur ve müdahil avukatlarının dili ile aktarılması çok önemlidir” diye konustu.

Belgesele ‘Alaz’ isminin ise olayların ertesinde yasananların etkisi ile çocuguna ‘Alaz’ adını veren bir meslektaslarından esinlenerek,  seçildigini belirten avukat Tatar, Ankara Barosu’nun, bu çalısmayı, Sivas’ın ‘Alaz’ının Türkiye’yi sarmaması için hazırladıgını kaydetti. Belgeselin ilk gösterimi  5 Temmuz’da, Ankara Barosu Egitim ve Kültür Merkezi’nde.

23 Haziran 2010

Kaynak : Birgün
Kayıt Tarihi : 5 - 7 - 2010
Bu sayfa 829 defa ziyaret edilmiştir.