Gezi Parkı’Nın Ağaçlarını Kim Suluyor?
Gezi Parkı’Nın Ağaçlarını Kim Suluyor?
GİRİS
Gezi Parkı’nda hayata geçirilmesi düşünülen projeye karşı bir protesto olarak başlayan ve ilerleyen günlerde tüm Türkiye’ye yayılan olaylar, iç ve dış saikleri açısından farklı dinamikleri barındırmaktadır.
Yaşadığı şehre ve çevresine duyarlı insanların hassasiyetleriyle başlayan gösteriler, ilerleyen günlerde farklı bir düzleme oturmuş ve ülke çapında hükümete karşı girişilen bir harekete dönüşmüştür. Bu noktada özellikle Batılı devletlerin sürece dair yoğun ve peşpeşe gelen açıklamaları, ulusal ve uluslararası medyanın konuya büyük ilgi duyması, sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılması gibi hususlar etkili olmuştur.   

Üç hafta devam eden gösterilerin merkezinde ülkeyi yönetenlerin totaliter bir anlayışla hareket ettiği, ülkenin bir diktatörlüğe doğru gittiği, insanların yaşam alanlarına müdahale edildiği, toplumun taleplerinin dikkate alınmadığı gibi itirazlar yer almıştır. Öte yandan protestoların özellikle ilk günlerinde güvenlik güçlerinin göstericilere kaşsı sert müdehalesi, bu iddiaları paylaşmayan farklı kesimlerin de tepkisine yol açmış ve bu husus gösterilerin yaygınlaşmasında etkili olmuştur.
Diğer taraftan, gösterilerin, Türkiye’nin son yıllarda farklı alanlarda yakaladığı olumlu ivmeden rahatsız olan küresel sistemin bir operasyonu olduğu iddiası da hakim görüş olarak dillendirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak heyetimizin gözlem ve araştırmalarından hareketle hazırlanan ve süreci farklı yönleriyle ele almaya çalışan bu raporun, Gezi Parkı sürecinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamasını umuyoruz. 
Gezi Parkı olayları esnasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyor, yaralanan tüm güvenlik görevlisi ve göstericilere acil şifalar diliyoruz.
 
 
Kayıt Tarihi : 21 - 6 - 2013
Bu sayfa 1908 defa ziyaret edilmiştir.