Diyarbakır’da ‘Çocuğumu İstiyorum’ Eylemi Yapan Aileleri Ziyaret Programı
Diyarbakır’da ‘Çocuğumu İstiyorum’ Eylemi Yapan Aileleri Ziyaret Programı

 

12.06.2014 Tarihinde, UHİM moderatörlügünde gazeteci, yazar, hukukçu ve stk yöneticilerinden olusan 10 kisilik heyet halinde Diyarbakır’a gidilmiştir.
Programın amacı; farklı meslek gruplarına ait sosyal duyarlılıgı olan insanların; eylemi gerçekleştiren insanlarla doğrudan temas ve iletişim kurmalarını sağlayarak ve yerinde gözlem yaptırarak meselenin tüm boyutlarıyla ortaya çıkmasına katkı sunmaktır. Özellikle heyette bayanlara ağırlık verilmesi; eylemi başlatanların anneler olması sebebiyle duygudaslık temelinde daha kolay bulusabilmeleri umudundan kaynaklanmaktadır.
Diyarbakır’a ulasan heyet ilk olarak kendi arasında yapmıs oldugu toplantı ile günlük program akısını ve öncelikli konular hiyerarsisini belirlemiştir. Ardından ailelerle görüşmek üzere eylemin sürmekte oldugu Kapı Dagı Meydanı’na gelinmiştir. Burada çocuklarını isteyen ailelerle (anne, baba, kardes) yaklaşık 2 saate yakın görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Her aile kendi çocugunun götürülme sürecini anlatmıştır. Ailelerin talep ve düşünceleri alındıktan sonra AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Av. Aydın Altas ziyaret edilmiş ve ailelerin yaşamış oldugu acılar ve sıkıntılar iletilmiştir. Buradan BDP Diyarbakır İl Esbaşkanı Zübeyde Zümrüt ile görüşmeye geçilmiş ve aynı şekilde ailelerin talep ve sıkıntıları iletilmiştir. Her iki parti yetkilisi de sorunun barış süreci perspektifinde çözüme kavuşması için ugraş vereceklerini vurgulamıştır.
Sadece eylemi sürdüren aileler ve parti yetkilileriyle görüşülmemiş; bölgenin ana unsuru olan halkın da genelde barış süreci özelde de annelerin eylemi hakkında ne düşündüklerini anlamak için sehir merkezinde esnaf ve vatandaslarla da temaslar kurulmuştur.
 
PROGRAM NETİCESİNDE ELDE EDİLEN TESPİTLER:
Ailelerin ve halkın anlatımlarından, eyleme katılımın daha da artacagı fakat örgüt ve örgüt sempatizanlarının baskısından çekinen özellikle Diyarbakır’ın yerlilerinin eylem katılamadıkları anlaşılmıştır.
Her ne kadar eyleme katılanların sadece anneler olduguna dair yaygın bir bilgi olsa da, annelerin yanında babalar ve götürülen çocukların kardesleri de bulunmaktadır.
Eylemcilerin büyük çogunlugunun Kürt siyasi hareketini destekleyen veya sempati duyan ailelerden olusu eyleme farklı bir nitelik kazandırmaktadır.
Aileler, kendilerine isnat edilen ‘Para karşılıgı eylem yaptıkları’ iddiasını onur kırıcı bulduklarını ve üzüldüklerini belirtmişlerdir
Genelde çözüm sürecine özelde de ailelerin bu eylemine açıktan karşı çıkan kişi ve kuruma rastlanmamışır. Çatışmasızlık ortamının getirdigi insanca yaşama ortamının cesaret ve zihniyet dönüşümünü tetikledigi görülmüştür.
 
12.06.2014
Av. Mustafa Demiral
UHİM Hukuk Direktörü        
 
 
Kayıt Tarihi : 13 - 6 - 2014
Bu sayfa 1857 defa ziyaret edilmiştir.