Çocuklar İnsan Hakları İçin Kısa Filmler Çekiyor
Çocuklar İnsan Hakları İçin Kısa Filmler Çekiyor

12-16 yas arası 100 çocuk, "İnsan Haklarına İlk Adım" kampında, kendi belirledikleri temalar üzerine kısa filmlerini çekmeye basladı.

Kamp 29 Agustos'ta sona erdiginde 20 film çekmis olacaklar. Filmler İnternet'teki "Haklı Televizyon"dan ve "TRT Çocuk"tan izlenebilecek. İstanbul Maltepe Üniversitesi'nin "Marmara Egitim Köyü"nde toplanan çocuklar, egitmenlerle insan hakları ve film atölyelerine katılıyor ve esitlikten cinsiyet ayrımcılıgına, "engellilik"ten "çocuk isçiligi"ne, kendi belirledikleri temalar üzerine kısa filmler çekiyor. Tam adıyla "İnsan Hakları İçin İlk Adım: Ben Yapmam! İnsan Hakları Kampı", 3 Agustos'ta basladı. Her hafta 20 ayrı çocuk katılıyor. Simdiye kadar 10 kısa film çekilmis durumda. 29 Agustos'ta sona erdiginde, ortaya 20 filmin çıkması bekleniyor. Filmler İnternet'teki "Haklı Televizyon"da ve TRT Çocuk kanalında yayınlanacak.

"Haklı TV"de kampın günlügünü bulmak da mümkün. Çocuk isçiliginden esitlige 10 film hazır Çocuk isçiler üzerine çalısan Umay Aydogmus, Yasin Yavuz, N. Mert Çakır, Funda Yıldırım medyada, hizmet sektöründeki çalısan çocuk konusunu ele alıyor. Senaryolarında parka gittiginde arkadaslarını oyun oynamak için arayan bir kızın gözünden çocuk isçilerin durumunu anlatmaya çalısıyorlar. Berk Çakır, Melek Simge Belge,Muhammed Salih Keles, Sedef Yıldız elestirel bir dille "engellilik" konusunda çalıstı. Engellilere karsı yapılırken tanık oldukları olumsuz davranıs biçimlerine müdahale edilmesi ve imkanların çogaltılmasının gerekliligine vurgu yapıyorlar. Grup engellilerin kendi yasamları sürdürebilecekleri imkan ve olanakların gelistirilmesi ile herkesin esit bir yasama erisebilecegini parmak basıyor.

"Irk-Renk Ayrımı" gözetmeksizin herkesin esitligine vurgu yapan ekip Alican Temurloga, Esra Ataoglu,Furkan,Aktürk, Haluk Sırma ile Seyma Kaya'dan olusuyordu. Renkli kalemleri kisilestirerek, farklı renklerin varlıgının önemini görsellestiriyor. Ali Sengül, Melike Karahan, Mert Gökbulak ve Furkan Aktürk, "esitligi" satranç tahtasında farklı renklerde yer degistirerek esitlik isaretini alan taslarla anlatıyorlar. "Cinsiyet"inden dolayı ayrımcılıga maruz kalan insanların ugradıkları hak ihlali vurgulamak amacıyla Berk Mercimekçi, Çagdas Ezgi Yıldız, Dilruba Eda Babayigit, İbrahim Kargacıoglu bir hafta boyunca çalıstılar. ve filmlerinde bu temaya yer verdiler. Curcuna zamanı Maltepe ilçesindeki okullardan gelen çocuklar, gündüzleri egitimlere, atölyelere, tartısmalara katılıyor, yüzüyor, müzik yapıyor, oynuyor. Geceleri de "curcunalar" düzenleyip, filmler seyrediyor.

"Curcuna", ritm atölyesiyle baslayıp çocukların kendi partilerini düzenlemesi. Dans da ediliyor, satranç da oynanıyor, müzik de yapılıyor. Küçük Prens'ten insan haklarına 3 Agustos haftasının katılımcıları çok sanslıydı. Çünkü ilk günde, Prof. Dr. Ionna Kuçuradi'yle söylesebildiler.

Kuçuradi, A. de Saint-Exupery'nin "Küçük Prens"ine atıflarla insanın degeri ve insan hakları üzerine konustu. Çocukların hak savunuculugu yetilerinin gelismesi için Çocuk Hakları Sözlesmesi'nin (ÇHS) 20. yılında düzenlenen bu kamp, çocukların kendi hakları ile ilgili bilgilenmeleri, kendilerini ilgilendiren konularda görüslerini ifade etmeleri, haklar konusunda atılacak önemli bir adımı olusturuyor. Projenin düzenleyicileri*, "Toplumun tüm aktörlerinin, temel hakların vazgeçilmezligi ve bölünmezligi temelinde birlesmesi için gerekli bir adım da çocukların savunuculuk yeteneklerinin gelistirmesi saglanmasıdır" diyor. (TK) * Projeyi, Gündem Çocuk Dernegi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalısmaları Birimi, İstanbul Marmara Egitim Vakfı, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Maltepe Üniversitesi İletisim Fakültesi, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Arastırma ve Uygulama Merkezi, Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) ve onlarca gönüllü ortaklasa gerçeklestiriyor; esgüdümünü UAÖ yürütüyor.

Bianet
Kayıt Tarihi : 19 - 8 - 2009
Bu sayfa 1415 defa ziyaret edilmiştir.