“Avrupa’Da Yükselen Ayrımcılık” Paneli: Prof. Hatem Bazıan
“Avrupa’Da Yükselen Ayrımcılık” Paneli: Prof. Hatem Bazıan

 

UHİM tarafından yayımlanan “Avrupa’da Yükselen Ayrımcılık: Nefret, İslamofobi ve Irkçılık” başlıklı rapor 12 Mayıs 2015 Salı günü Baglarbası Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen uluslararası bir organizasyonla kamuoyuna tanıtıldı. UHİM Başkanı Ayhan Küçük’ün rapora ilişkin basın açıklamasının ardından gerçekleştirilen panel programına, ABD ve Avrupa’dan birçok akademisyen ve STK temsilcisi katıldı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin moderatörlügünde gerçekleştirilen panelde su tebligler sunuldu:

 

HATEM BAZIAN / University of California Berkeley (ABD)

(İslamofobi ve Politikada Oryantalist Algının Yeniden İnsası)  

 

FARID HAFEZ / Universty Of Salzburg (Avusturya)

(Kurumsallasmıs İslamofobi Olarak Avusturya İslam Yasası)  

 

HASAN KÖSEBALABAN / Mount Holyoke Collage (ABD)

(Küresel Sistem, İslam Dünyası ve Adaletsizlik Algısı)  

 

YASSER LOUATI / Fransa İslamofobi İle Mücadele Kollektifi (CCIF/Fransa)

(Fransa’da İslamofobi: Yersiz Korkulardan Basarısız Politikalara)

 

ANDREAS HIERONYMUS / Avrupa’da Irkçılıkla Mücadele Birligi (ENAR/Belçika)

(Fransa’da İslamofobi: Yersiz Korkulardan Basarısız Politikalara)

 

Panelde ilk olarak söz alan University of California Berkeley’den Prof. Hatem Bazian’ın “İslamofobi ve Politikada Oryantalist Algının Yeniden İnsası” basıklı konusmasında öne çıkan satırbasları sunlar oldu:

 

  • İslamofobi Amerika’nın kendisini insa etmek için kullandıgı bir araçtır.
  • Bugün kimse Batı’nın ekonomik politikalarının ya da entegrasyon politikalarının başarısızlıgını konuşmuyor. 
  • Tarih boyunca ve bugün tekrar tekrar görüyoruz ki Avrupa “digeri” ile yaşayamıyor ve yaşayamaz. 
  • Oryantalizm deyince sadece geçmiş düşünülmemelidir. Bilakis kendisini sürekli yenileyen bir olgudur Oryantalizm.
  • Kuzey yarımküreyi yücelten ve yükselten Güney yarımküredir. 
  • Bir ülkeyi insa ve imar etmiş olan yabancının tanımı nasıl yapılabilir? Almanya’daki Türkler erkekleri öldürülmüş bir ülkeyi insa ettiler. Fransa’daki Müslümanlar dünya savaşlarında Paris’i özgürlestirmisken nasıl olur da onlara öteki diyebilirsiniz.
  • İslamofobi sadece kimlik meselesi olarak görülmemeli, Kuzey ve Güney yarımküre arasındaki güç dagılımları da hesaba katılmalıdır.
  • Avrupa ve Amerika’da hakim olan düşünce, bir grup insanın “üstün”, geriye kalan herkesin “aşağı” oldugudur. Bu bağlamda Müslümanlar, Afro-Amerikalılar, Latin kökenliler ve Avrupa’daki diğer azınlık grupların mücadelesi kendini üstün gören bu anlayısa karşıdır. Oysa İslam’da bu bağlamda “üstün” ve “aşagı” yoktur. Üstün olanın kim olduguna ancak Allah karar verir. İste bizim dünyaya sunacagımız hakikat budur.

 

 

PROF. HATEM BAZIAN KİMDİR?

Filistin’in Nablus sehrinde doğan Hatem Bazian, lise eğitimini Ürdün’de, üniversite eğitimini San Fransisco State University’de, doktora eğitimini ise Berkeley Üniversitesi’nde 2002 yılında İslam ve Felsefe Çalışmaları alanında tamamladı. Halihazırda Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de Yakın Dogu ve Etnik Çalışmalar alanında öğretim görevlisi olan Bazian, Zaytuna College ve İslamofobi Çalışmaları dergisinin kurucusu, aynı zamanda İslamofobi Arastırma ve Dokümantasyon Projesinin yöneticisidir.

 
 
Kayıt Tarihi : 14 - 5 - 2015
Bu sayfa 890 defa ziyaret edilmiştir.