“Avrupa’Da Yükselen Ayrımcılık” Paneli: Dr. Farıd Hafez
“Avrupa’Da Yükselen Ayrımcılık” Paneli: Dr. Farıd Hafez

 

UHİM tarafından yayımlanan “Avrupa’da Yükselen Ayrımcılık: Nefret, İslamofobi ve Irkçılık” başlıklı rapor 12 Mayıs 2015 Salı günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen uluslararası bir organizasyonla kamuoyuna tanıtıldı. UHİM Başkanı Ayhan Küçük’ün rapora ilişkin basın açıklamasının ardından gerçekleştirilen panel programına, ABD ve Avrupa’dan birçok akademisyen ve STK temsilcisi katıldı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin moderatörlügünde gerçekleştirilen panelde su tebligler sunuldu:

 

HATEM BAZIAN / University of California Berkeley (ABD)

(İslamofobi ve Politikada Oryantalist Algının Yeniden İnsası)  

 

FARID HAFEZ / Universty Of Salzburg (Avusturya)

(Kurumsallasmıs İslamofobi Olarak Avusturya İslam Yasası)  

 

HASAN KÖSEBALABAN / Mount Holyoke Collage (ABD)

(Küresel Sistem, İslam Dünyası ve Adaletsizlik Algısı)  

 

YASSER LOUATI / Fransa İslamofobi İle Mücadele Kollektifi (CCIF/Fransa)

(Fransa’da İslamofobi: Yersiz Korkulardan Basarısız Politikalara)

 

ANDREAS HIERONYMUS / Avrupa’da Irkçılıkla Mücadele Birligi (ENAR/Belçika)

(Fransa’da İslamofobi: Yersiz Korkulardan Basarısız Politikalara)

 

Panelin ikinci konusmacısı University of Salzburg’dan Dr. Farid Hafez’in “Kurumsallasmıs İslamofobi Olarak Avusturya İslam Yasası” baslıklı konusmasında öne çıkan satırbasları sunlar oldu:

 

  • 11 Eylül olaylarından sonra Avrupa’da asırı sagcı partiler popülaritesini arttırdı ve İslamofobik uygulamaların yasalasması noktasında önemli roller üstlendiler.
  • Avusturya’da gerçeklestirilen AB Parlamentosu seçimlerinde asırı sagcı bir parti seçim kampanyasında “Viyana İstanbul Olmamalı” sloganını kullandı. Bu slogan, Türkiye Cumhuriyeti’nin AB’ye alınmaması, Avusturya’da yasayan Türk kökenlilerin kendi vatandasları olarak görülmemesi ve Avrupa’da İslam’ın yayılmasının engellenmesi gerektigi gibi pek çok anlamı barındırıyor.
  • İslamofobik uygulama fikirleri asırı sagdan geldi ve merkez iktidar partileri tarafından dogrudan kabul edildi. Böylece bu fikirler birkaç yıl içinde İslamofobik ya da asırı sag görüs olarak algılanmayacak sekilde toplumda yerlesti.
  • Avusturya’daki İslam Yasası Müslümanlar için bir yasa degil, Müslümanlara karsı bir yasa oldu.
  • Yeni İslam Yasası, Avusturya’daki İslam toplumu ile dünyadaki Müslümanlar arasındaki bagı kesiyor.

 

DR. FARID HAFEZ KİMDİR?

Salzburg Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde arastırmacıdır. Klagenfurt ve Krems üniversitesinin sivil egitim bölümünden lisans derecesini alan Hafez yüksek lisans ve doktora derecelerini Viyana Üniversitesi’nden almıstır. Klagenfurt Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi bünyesindeki Müslüman Ögretmenler Yetistirme Koleji’nde ders vermektedir. Almanca yayımlanan İslamofobi Arastırmaları Yıllıgının editörlügünü yapmaktadır. 2009’da Profesör John Bunzl ile yazdıgı “Avusturya’da İslamofobya” adlı kitabıyla Bruno Kreisky Vakfı tarafından verilen 2009 yılının siyasi kitabı ödülüne layık görülmüstür.

 

 
 
Kayıt Tarihi : 18 - 5 - 2015
Bu sayfa 1329 defa ziyaret edilmiştir.