Avrupa´da Yükselen Ayrımcılık Sorunu Paneli
Avrupa´da Yükselen Ayrımcılık Sorunu Paneli

 

Kocaeli Büyüksehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve kurumumuzun da katılımcı olarak yer aldıgı 5. Kocaeli Kitap Fuarı sona erdi.  11-19 Mayıs tarihleri arasında devam eden ve yaklaşık 500 bin ziyaretçinin katıldıgı fuar boyunca UHİM standında ziyaretçilere kurumumuzun çalışmaları hakkında bilgi verildi ve UHİM yayınları ücretsiz olarak dağıtıldı.
Fuar boyunca gerçeklestirilen çok sayıda etkinlikten biri de kurumumuz tarafından organize edilen “Avrupa'da Yükselen Ayrımcılık Sorunu Paneli”ydi. Moderatörlügünü UHİM Hukuk Direktörü Av. Mustafa Demiral’ın yaptıgı panelde, Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Dr. Lütfü Özsahin ve UHİM Genel Sekreteri Veysel Basar konuşmacı olarak yer aldı. 
Katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen panelde Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Avrupa merkezli dünyada yaşanan ayrımcılıgın sebep oldugu hak ihlallerini tarihi süreç içerisinde ele alırken, Dr. Lütfü Özsahin konuşmasında Avrupa’da yaşanan ayrımcılıgın dini ve felsefi temellerine vurgu yaptı. UHİM Genel Sekreteri Veysel Basar ise Avrupa’da yaşanan ayrımcılık sorununun sosyal, siyasal ve ekonomik nedenlerini, son dönemde yaşanan örneklerle açıkladı. 
Panelde, Avrupa’da özellikle son yıllarda giderek yükselen ayrımcılık sorununun pek çok boyutunun oldugu, başta Türkler ve diğer Müslüman unsurlar olmak üzere, Avrupa’da yaşayan yabancıların sosyal, siyasal, hukuki, ekonomik ve kültürel açıdan büyük bir baskı altında oldukları vurgulandı. Avrupa’nın pek çok ülkesinde özellikle Müslüman unsurları baskı altına alan pek çok uygulamanın Avrupa’nın özgürlükçü söylemiyle taban tabana zıt oldugu üzerinde duruldu. Öte yandan Almanya’da yasanan derin devlet destekli neo-nazi cinayetlerinin yıllarca görmezden gelinerek üstünün örtüldügü, bugünlerde konu ile ilgili olarak devam eden davanın da ciddi soru işaretleri taşıdıgı konuşmacılar tarafından dile getirildi.
 
Kayıt Tarihi : 23 - 5 - 2013
Bu sayfa 847 defa ziyaret edilmiştir.