Afrika İçin Türkiye Neden Önemli?
Afrika İçin Türkiye Neden Önemli?
YOKSUL İNSANLARIN ZENGİN KITASI ''AFRİKA''
 
 
Uluslararası hak ihlalleri izleme merkezi (UHİM), gündem bulusmaları programı kapsamında Cibuti'li siyaset bilimi doktora ögrencisi Ali Mohamed Farah'ı konuk etti. "Afrika İçin Türkiye'nin Önemi" konulu panele sivil toplum kurulusları ve basın mensupları yogun ilgi gösterdi. 
 
BİZİ TARİH BOYUNCA SÖMÜRDÜLER
 
Cibuti'li "Ali Mohamed Farah" gerçeklestirdigi sunumda, ülkesinde yasanan haksızlıklar ve sömürgeciligin tarihten günümüze dek süregelen, kronik bir sorun oldugunun altını çizdi.
15. yüzyılda köle ticareti ile baslayan sömürgeciligin, 17.yüzyıl  ve 20.yüzyıllar arasında batının hammadde ihtiyacını karsılamak üzere rotasını dogrudan Afrika'ya çevirmesiyle, dünyada esi benzeri görülmemis sömürgecilik faaliyetinin, temellerinin atıldıgını ifade eden farah yaptıgı açıklamada, "İngiltere'yi sanayi devrimine götüren süreçte, köle ticaretininbüyük önem arz ettigini, Liverpool, Bristol ve Glasgow gibi kentlerin tüm zenginliginin köle ve sömürge mallarının ticaretinden kaynaklandıgı açıkladı. Köle tasıyan gemilerin önemli bir kısmının, Liverpool Limanı'na kayıtlı oldugu beyan eden farah, bu gün ki Avrupa'nın zenginliginin sorgulanması gerektigini ifade etti.  
 
KÖLELİK KALDIRILDIYSA, BU SÖMÜRGECİLİK NEDİR ?
"Afrika'yı bir köle kaynagı olarak görenler, simdi onunla hem hammadde kaynagı, hem de pazar olarak ilgilenmeye basladılar. Ama bunun için Afrika'da çalıstıracak isgücüne ihtiyaçları vardı. Köleciligin yasaklanması dogrudan bununla iliskiliydi. Afrikalıların kurtulusu olarak ilan edilen bu yeni süreç, köleligin yeni bir biçiminden baska bir sey degildi. Köle tacirleri, madenlere ya da çiftliklere isçi temin eden kuruluslar halinde örgütlendi" diyerek Avrupa'nın kölelik kavramını legallestirmek suretiyle farklı bir imajda dünyaya servis etmesi olarak yorumladı.
 
BİR KITAYI BİN DEVLETE BÖLDÜLER !
 
Öte yandan farah'ın satır baslarından biride Afrika'daki sömürgeciler arası çatısmalardı. Sınırları masa basında cetvelle çizilen Afrika'nın bir çok bölgesinde, Avrupalı sömürgecilerin çıkar çatısması içerisinde oldugunu ifade eden farah, "Her ülkenin mıntıkası bellidir. Ne Fransızlar İngilizlerin sömürge bölgesine dokunabilir, nede Amerikalılar  her iki ülkenin sömürge alanına müdahale de bulunabilir. Ancak çogu kez (petrol,elmas,uranyum hatta balıkçılık) alanlarında birbirleriyle çatısmaya düstükleri durumlarda gözlemleniyor" açıklamasında bulundu. 
 
 
SÖMÜRMEYEN BEYAZ ADAMLAR GELDİ 
 
Türk İsbirligi ve Koordinasyon Ajansı Baskanlıgı (TİKA) nın bölgede subeler açmasıyla Afrika'da dengelerin degistigi ifade eden farah, "Afrika'da halk nezdinde genel bir ön yargı vardır. Bu güne kadar buraya gelen her beyaz, misyoner ve sömürgeci olarak görülürdü." Simdiyse Tika'nın somaliye adım atmasıyla, halk nezdindeki bütün ön yargılar kırıldı. Jet hızıyla Korsanlık faaliyetleri sona erdi. Türkiye bize sahil güvenlik birimleri olusturmamız için deniz araçları göndererek, bölgede yasayan halkın bir kısmına ''Gemi kaptanlıgı, pilotluk vb bir çok sahada ve is kolunda ücretsiz egitimler verdi" diyerek Tika'nın bölgede yaptıgı onlarca alt yapı çalısmasının gurur verici oldugunu beyan etti.    
 
 
ÇÖZÜLEMEYEN SIR PERDELERİ
Panelin son bölümünde Ali Mohamed Farah Yakın tarihte Afrika'da yasanan bazı olaylara dikkat çekti. 
 
KADDAFİ'NİN ÖLÜMÜ
Afrika birliginin Libya'da gerçeklesen olaylarla ilgili, yogun girisimleri sonucu "sürecin çözüm" asamasına getirildigi günlerde, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'dan olusan koalisyon güçlerinin neden apar topar müdahale kararı aldıgını soran farah, müdahalenin Libya'ya mı yoksa Kaddafi'ye yönelik bir operasyon mu oldugunun iyi analiz edilmesi gerektigini vurguladı. Olayın perde arkasında, kaddafinin fransa'daki banka hesap hareketleri ve bu güne kadar elde ettigi servetin kaynagına ulasılamadan, kaddafi fransa öncülügünden ortadan kaldırıldı diyen farah, olayları çok yönlü degerlendirilmesi gerektigini izah etti.     
 
NİJERYA MERKEZ BANKASINDAKİ KAYIP "20 MİLYAR DOLAR"
Farah yaptıgı arastırmalarda çok ilginç detaylara ulastıgını ifade ederek; Sömürge bazen öyle had safhalara ulastı ki, artık yavas yavas degil, topyekun taarruz halinde merkez bankasının kasasını bosaltmaya cüret edecek seviyelere geldi. Nijerya Merkez Bankası Baskanı Lamido Sanusi Senato Komitesi’ne sundugu raporda, 2012-2013 yılları arasında 67 milyar dolarlık petrol satıldıgını, 20 milyar doların kayıp oldugunu belirttigi halde kurumların hiç bir müdahalede bulunmadıgını anlatan farah, olayı ortaya çıkaran  Nijerya merkez bankası baskanının da bir karalama kampanyasına maruz kaldıgını söyledi.  
 
BOKA HARAMIN KAÇIRDIGI 200'DEN FAZLA GENÇ KIZ
Nijerya merkez bankası olayı, dünya gündemine bomba gibi düsmüsken gözler bir anda Nijerya’nın Çibok köyünde kaçırılan 200'den fazla kız çocuguna çevrildigini ifade eden farah, 20 milyar dolarlık kayıp paranın bir anda gündemden düsürülmesiyle unutturuldugu ifade etti.   
 
TÜRK HEYETİNE BOMBALI SALDIRI
Türkiye'nin Somali'ye düzenledigi ziyaretin çok mühim oldugu ifade eden farah,  "Türkiye Cumhurbaskanının Somali'ye gelmesi demek, Türkiye'nin Afrika politikalarını istikrarlı bir sekilde devam ettirecegini dünya kamuoyuna duyurmasıyla es degerdir" diyerek, Somali'nin baskenti Mogadisu'da Türk heyetine yapılan saldırının da, bir göz dagı oldugu ve Türkiye'nin Afrika politikalarını hedef aldıgını beyan etti. 
 
 
Programın sonunda Uluslararası hak ihlalleri izleme merkezi (UHİM)'in yaptıgı bu çalısmaları takdir ettigini ifade eden Ali Mohamed Farah, Türkiye-Afrika kardesliginin ilelebet payidar olacagını, bu hususta yeni nesillere ''Afrika'ya Sahip Çıkalım!" düsüncesinin anlatılması gerektigini vurguladı. Program soru/cevap bölümüyle sona erdi.
 
Kayıt Tarihi : 9 - 10 - 2015
Bu sayfa 1835 defa ziyaret edilmiştir.