´Gündem Toplantıları´nın İlki Gerçekleştirildi!
´Gündem Toplantıları´nın İlki Gerçekleştirildi!

 

Önemli konukların katılımı ile Türkiye ve dünya gündeminin tartısılacagı “Gündem Toplantıları”nın ilki dün UHİM Genel Merkezi’nde gerçeklestirildi. Hukukçu Av. Muharrem Balcı, Medeniyet Dernegi Baskanı Kazım Saglam ve Dünya Yayınları sahibi İlyas Dönmez’in katıldıgı toplantıda UHİM’in çalısmaları üzerine genel degerlendirme ve önerilerde bulunuldu. Toplantıdan öne çıkan satırbasları söyleydi:
 
MUHARREM BALCI
(Hukukçu, avukat. Genç Hukukçular Hukuk Okumaları Grubu’nun çalısmalarını 20 yıldan uzun bir süredir kesintisiz sürdürmektedir. Pek çok sivil toplum kurulusunda kurucu üyelik, genel baskanlık, onursal baskanlık ve yöneticilik yapmıstır.)
Sosyal medya organlarını ve mail gruplarının aktif biçimde kullanılması gerekir. Bu konuda dısarıdan da gönüllü destek alınabilir.
Yayımlanan raporların ciddi etki uyandırabilmesi için çarpıcı bölümlerin ve baslıkların sosyal medyada etkin bir sekilde duyurulması, tanıtılması gerekiyor.
Hak ihlalleri alanı çok zor bir alan. Toplumun yeterince ilgi gösterdigi bir alan degil. Bu yüzden daha yeni, orijinal seyler üretmek gerekiyor.
Bu alanda bir seyler söylemek 28 Subat’a göre daha zor. Çünkü o dönemde muhalif bir durus sergilemek daha kolaydı, bugünkü mevcut siyasal iktidara muhalefet etmek daha zorlu bir is.
Temel çalısma alanının altında alt alanlar bulmak gerekiyor. Örnegin çok önemli bir alan olan “iletisim” alanı seçilebilir.
Gençleri harekete geçirmek, kanalize etmek, yetismelerine katkı saglamak gerekiyor.
Raporlama çalısmaları devam etmeli fakat raporların daha fazla kisiye ulasması saplanmalıdır.
Türkiye’de insanlar yurtdısında olup bitenle ilgili degiller. Yalnızca duygusal bir ilgi var.
Çalısmalarınızdaki temel amaç tarihe kayıt düsmekse, raporları hazırlayıp kütüphanelere bırakın; 50 yıl sonra da olsa karsılıgını bulur. Ancak bugünü hedefliyorsanız ve günü kusatmak istiyorsanız yerel ve yaygın çalısma gerekiyor.
İnsanların kendi kendine soracakları “Bu kuruma neden katkı vermeliyim?” sorusuna doyurucu cevap verilebilmelidir. Her kurum için isgücü gerekir; bu da insan unsuru olmadan olmaz. Bu yüzden kuruma gönül verme, katkı saglama motivasyonunu saglamak gerekiyor.
Su an Türkiye’nin gündeminde ayrımcılık ve nefret söylemi var. Bu konu dünyanın en önemli konusu. Bu konuda bir çalısma yapmak, aynı zamanda uluslararası bir çalısma yapmak anlamına gelir.
Uluslararası konuların yerelle iliskisini kurarak çalısma yapmak gerekiyor. Türkiye ile iliskisi kurulamayan bir rapor yeterli ilgiyi göremez ve herhangi bir karsılıgı olamaz.
Gerek içerigi, gerek raporlama teknigi açısından Devlet Denetleme Kurulu’nun raporları incelenebilir.
Dünyanın en büyük sorunu “bagımlılık” sorunudur.. Özellikle Türkiye uyusturucu ticaretinde depo ve geçis ülkesi olarak kullanılıyor. Türkiye’den geçen ve Türkiye’de kalan uyusturucu miktarı konusunda maalesef net bilgiler de bulunmuyor. Uyusturucunun uluslararası boyutu da dikkate alınarak bu konuda bir çalısma yapılabilir
Dünyanın en büyük sektörleri olan silah, ilaç, bilisim, medya gibi sektörlere yalnızca birkaç aile hükmediyor ve bunların birbirleri ile akrabalık bagları var. Bu konuda bir çalısma yapılabilir.
 
KAZIM SAGLAM
(Medeniyet Dernegi Baskanı, yayıncı. Uzun yıllar sivil toplum kuruluslarında ve çesitli sosyal yapılarda gerçeklestirilen çalısmalara katkı saglamıstır.)
Diger sivil toplum kurulusları ile iliskilerin güçlendirilmesi gerekiyor.
Sahada çalısma yapan aktivisti bir kurulus mu olunacagı, yoksa akademik çalısmalar ve raporlama faaliyetleriyle daha dar bir kesime mi hitap edilecegi iyi belirlenmelidir.
Bakısaçınızı dogru aktarabilirseniz ilgi uyandırabilirsiniz. Çünkü bugüne kadar sorgulama dısarıdan buraya yapılıyordu, siz tam tersine sistemi sorguluyorsunuz. Bu yaklasım tarzı önemli.
Medya ve akademik çevre ile iliskilerin güçlü olması gerekiyor. Bunu saglamak için öncelikle sivil gruplarla iliskilerin zenginlestirilmesi ve ortak çalısma alanlarının tesbit edilmesi gerekir.
İki unsur çok önemli: Kadro olusturmak ve uzun soluklu çalısma yapmak. Bu anlayısla simdi çalısmaya baslansa 5 sene sonra ancak verim alınmaya baslanır.
Yurtdısındaki sorunlarla ilgili çalısmalarınızı takip ediyoruz. Somali’nin bugünkü durumu ile ilgili yeni bir rapor da hazırlanabilir. Çünkü uyusturucunun bugün dünyada depo ülkesi Somali’dir. Çünkü herhangi bir denetim mekanizması yok ve zemin müsait. Bu konuda bir çalısma yapılabilir.
 
İLYAS DÖNMEZ
(Yayıncı, Dünya Yayınları sahibi. Uzun yıllardır pek çok sivil toplum kurulusunda yönetim kademesinde yer almadan çalısmalara etkin biçimde destek vermistir.)
UHİM dısarıdan aktivist bir kurum gibi degil, akademik bir kurum gibi gözüküyor. Eger böyle bir yol tercih edildiyse toplumu bilinçlendirmek gibi bir hedef gütmemek gerekir; çünkü toplumu bilinçlendirmek için daha aktivist bir yapıda olmak gerekir.
Medya kurulusları ile iliski kurmak ve kurumu yeterince tanıtmak gerekir.
Böyle bir kurum, bugünü hedefleyen çalısmalar olmadan ayakta duramaz.
Baska kurum ve kuruluslarla iliski gelistirilebilmesi için önce tanısmak ve ziyaret etmek lazım. Birlikte bir seyler yapmak daha sonraki asamada söz konusu olabilir.
Hak ihlalleri alanında faaliyet gösteren sizin gibi kurum kurulusların çalısmalarını Suriçi bölgesinde sürdürmeleri gerekir.
Enerjik ve dinamik bir yapıya sahip olmak istiyorsanız, etkinliklerinizi önplana çıkartmak zorundasınız. Hazırladıgınız raporlardan toplumun belli bir kesimi ancak istifade edebiliyor. Ama etkinlikler toplumda karsılık buluyor.
 
 
Kayıt Tarihi : 23 - 5 - 2014
Bu sayfa 1045 defa ziyaret edilmiştir.