29 Mayıs Üniversitesi’Nde Uhim Akademi Paneli
29 Mayıs Üniversitesi’Nde Uhim Akademi Paneli

 

“Dünyadaki Soykırım ve Katliamlar” konusunun ele alındıgı panelde konuşmacılar, özellikle BM üyesi olan ve veto hakkına sahip olan ülkelerin isledigi savaş suçları ve katliamlar üzerinde durdu.
Batı medeniyetinin felsefi ve teolojik arka planı üzerinde görüşlerini ögrencilerle paylaşan Lütfü Özsahin, savaşları besleyen ve dünyada katliamlara sebep olan ana unsurun Batı medeniyetinin dayandıgı teolojik ve düsünsel zeminin oldugunu belirtti.
Dünyada barışı sağlamak ve adaleti tesis etmek iddiasıyla kurulan Birleşmiş Milletler Teskilatının bu amaca yönelik herhangi bir çalışma yürütmedigini, aksine yaptıgı uygulamalarla işgallere, savaşlara zemin hazırladıgını anlatan Yusuf Şahin, özellikle veto hakkı bulunan beş daimi üyenin (ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere) doğrudan ve dolaylı olarak işlemiş oldugu savaş suçlarına dikkat çekti. Özellikle bu beş ülkeye adeta dokunulmazlıgı bulunan İsrail’in de eklenmesi gerektiginin altını çizdi. Yine 2002’de savas suçlarını araştırmak, işgallere karşı hukuki bir yaptırım uygulamak gayesiyle kurulmuş olan Uluslar Arası Ceza Mahkemesi UCM’nin simdiye kadar işgallerin asıl faili olan bahsi geçen bu ülkelerle ilgili herhangi bir çalışması olmadıgını belirten Yusuf Sahin, asıl hesap sorulması gereken bu küresel kuruluslar oldugunu söyledi.
İşgal ve katliamlarla ilgili hukuki süreçlerin BM’de veto hakkı bulunan ülkelere geçerliligi olmadıgı üzerinde duran bir diger konuşmacı  Mustafa Demiral de, bu küresel oluşumların, dünyada kendi hükümranlıklarını devam ettirmek üzere varlıklarını sürdürdügünü belirtti. Hukuki ve cezai süreçlerin bir sömürgeleştirme ve iç karışıklık çıkarma amacına hizmet ettigini söyleyen Mustafa Demiral, bu yapılar işlevsellikleri itibariyle barış ve adalet sağlamaktan uzak oldugu gibi, işgallerin ve katliamların asıl müsebbipleridir, dedi.
Konuşmaların sonunda, öğrencilerden gelen sorular, bu konularla ilgili üniversite ögrencilerinin duyarlılıgını göstermesi bakımından oldukça anlamlıydı.
 
 
Kayıt Tarihi : 22 - 4 - 2015
Bu sayfa 740 defa ziyaret edilmiştir.